Fenomeni

Rastko Močnik – Rešenje je organizovani izlaz iz kapitalizma

 

Rastko Močnik, sociolog, jedan od najuglednijih, politički angažovanih intelektualaca na prostorima bivše Jugoslavije, na pitanje kako je proveo Praznik rada kaže da se odlučio za radno-neradni model.

 

Piše: Aleksandra Ćuk

 

Pred odlazak u Rijeku, u Galeriji Artget u Beogradu, Močnik je predstavio svoju novu knjigu “Spisi o suvremenom kapitalizmu” s različitim tekstovima u kojima teorijski i politički raspravlja o gorućim pitanjima sadašnjice. Poslednjih godina, na Plovdivskom univerzitetu Paisij Hilendarski u Bugarskoj i na Fakultetu za medije i komunikacije, Močnik je gostujući predavač.

U najnovijoj knjizi navodite da ideološka svest može povezati mase u akciju samo ako savlada spontanost, samo ako se najpre ukine u teoriji. Šta to znači?

Kažete da je izlazak iz kapitalizma neminovan jer je ovaj poredak u krizi, da nije moguće pokretanje njegovog novog ciklusa, kao da ni raspad sistema ne donosi svetlu budućnost. Gde naslućujete izlaz – rešenje?

Ovde su vas često citirali “Izgleda da su ljudi u Srbiji suviše siromašni da bi protestovali”. Sada protestuju. Da li je njihov bunt iz stomaka, srca, glave ili sve troje. Kako vi vidite ova dešavanja?

Kako vidite odnos vlasti u Srbiji prema aktuelnim protestima?

Da li vam je palo na pamet da svojim savetima pomognete protest, koji mnogi kritikuju kao nedovoljno artikulisan? Ako da i ako ne – zašto?

Jedno od poglavlja u knjizi je “Trpeljivost u netrpeljivom sistemu”, paradoks koji opstaje. Imate li neko objašnjenje zašto i kakvi su vaši uvidi kada o tome razmišljate?

Kako vidite budućnost radničkog pokreta?

“Koliko fašizma” je naslov vaše knjige, ali i tema kojoj se iznova vraćate. Zašto?

Kako funkcionišu te identitetske zajednice?

Upadljivo je jačanje desnice, a imajući u vidu Le Penovu mislite li da se na ovim izborima u Francuskoj zapravo bori za Evropu?

Treba li Trampovo ponašanje da nas sve ozbiljno uznemiri ili je on tek samo pajac?

Moglo bi se reći da ste evroskeptik. Često govorite da je u Sloveniji gore od kako je u EU, ali lako je vama to da kažete kad ste članica. Zašto sumnjate u Uniju?

Rastko Močnik je sociolog, književni teoretičar, prevodilac, politički aktivista. Zajedno sa Slavojem Žižekom i Mladenom Dolarom, jedan je od osnivača LJubljanske škole psihoanalize. Od 1987. do 1989. je bio prorektor na Univerzitetu u LJubljani. Na Fakultetu za medije i komunikacije Singidunum u Beogradu predaje Teoriju simboličkih formacija i kopredsedavajući je borda direktora na Institutu za kritičke društvene studije u Sofiji i Plovdivu. Objavio je veći broj radova iz političke filozofije, sociologije, semiologije, analize diskursa, teorije ideologije, teorije književnosti i teorijske psihoanalize. Glavna dela su: Spisi iz humanistike; Svetska ekonomija i revolucionarna politika, 3 Teorije: Institucija, Nacija, Država, Suočavanja: istorije, tranzicije, verovanja; Teorije za naše vreme: Klod Levi-Stros, Marsel Mos, Emil Dirkem Magor; Alterkacije: Alternativni govori i ekstravagantni članci; Koliko fašizma?: rasprave o postkomunizmu; Od reči do reči: rasprava iz filozofije jezika itd. Močnikovi tekstovi objavljeni su u mnogim antologijama: (Mis)readings of Marx in Contintental Philosophy (2014); Encountering Althusser: Politics and Materialism in Contemporary Radical Thought (2012); Post-fordism and Its Discontents (2010); and Conflict, Power, and the Landscape of Constitutionalism (2008). Poslednjih godina se bavi pitanjima globalizacije, političkog i socijalnog diskursa, teorijom kognitivnog kapitalizma, teorijom ideologije i problematikom Evrope. Rastko Močnik živi u LJubljani i radi u Beogradu.

http://www.danas.rs/nedelja.26.html?news_id=345110&title=Re%C5%A1enje+je+organizovani+izlaz+iz+kapitalizma