Kada bismo znali strahotu i težinu laži, progonili bismo je ognjem, prije nego druge zločine
Balzak
Nekada davno, u nekoj zemlji seljaka i provincijalaca, na brdovitom Balkanu, nastala je gorepomenuta izreka, a ovaj provincijalac koji ovo piskara i o boljemu snuje, a gore sluti, nekada davno rođen, na nekom brdovitom Balkanu, naslušao se laži, moguće i pokadšto polagivao, sve trudeći se da istinu brani, kao i mnogi seljaci i provincijalci nekada, negdje, na brdovitom Balkanu…
Laž je, zaključujemo iz naslova, zaključujemo iz sjećanja, zaključujemo iz života nafarbanog mnoštvom laži, nekada bila lijepa razbibriga, poslastičarnica i sladokusnica naše dokolice. Laž je, dakle, bila melem i lijek za gorke živote na pomenutom brdovitom Balkanu, osobito na najbrdovitijem i najbalkanskijem dijelu Balkana, što ga lažljivci danas Montenegrom zovu. Laž je u najbrdovitijim brdima i u najkamenitijem kamenjaru razbokorila svoj korov i obilato ukrasila, zapravo unakazila svojim uresima, ovaj istinoljubivi soj koji danas živi u laži, zaklinje se u laž i tako svjedoči istinu svoga postojanja. O strašne zakletve, o čudnog postojanja! O laži naša nasušna, o zakletvo naša vjerolomna!
Onaj gospodin Lažo iz naslova, iz narodne umotvorine, kako se to nekad govorilo, dok je ovaj najbrdovitiji i najbalkanskiji dio Balkana, još vjerovao u snagu istine, bio je, slutimo u naletu strašne i opake prozorljivosti, nekakav dobrodušni lažov, nekakav bijeli mag, kojemu je laž služila na polzu cijeloga plemena. On je, moglo bi se reći, zasmijavao i nasmijavao bez zadnje namjere, a sa potrebom da težačkom puku olakša težačke dane. Tako se taj duhoviti blentov, to simpatično spadalo i našlo u gorenatuknutoj narodnoj izreci. Lažo, rekli bismo, i nije bio lažov, posebno to nije bio u poređenju sa današnjim lažovima koji svojim lažima, svojim otrovom, brane svoju istinu, odnosno sopstvenu apsolutnu laž…
Elem, dobri naš Lažo iz narodne umotvorine bio je, vjerovatno, napriliku onoga dobroga blentova koga pominje onaj Iguman iz onoga Gorskog vijenca u onoj čuvenoj replici: Nek uljeze i taj ludi k nama, da nam kuću napuni smijeha…Dakle, tada se i nekada se u laži i nije vjerovalo, pa je Lažo prihvatan kao luda kojoj je cijena jedna priganica, posrk supice ili zagrc mučenice… Lažo je bio opšta svojina i bezopasna protuva koja je blago zasmijavala mrgodno naše pleme u mrgodnim našim vremenima. Laža su prekonosali, ali su ga i čuvali, jer i bena je nekakav čojek, iako je bena, a od njegovog blentavluka ne može nikome biti zlo, rezonovali su naši praoci svejednako kraj ognja sjedeći i čibuk pušeći. Kad bi se, naravno, dohvatili gusala, Lažo bi zamukao, jer je znao da bi i najbezbolniju laž izgovorenu u svečanom trenutku epskog avetluka mogao platiti lažljivom avetnom glavom…
Nije nam, kao što slutite, do Laža, koliko nam je do današnjih lažova koji, gle čuda, decenijama već predvode istinoljubivi herojski puk. Bijela laž je nekada davno umiljela k nama, uvukla nam se pod jastuk, pa nam je i ušla u vene i potrovala ono malo junačke krvce u posudici herojskoga srca. Proces je, kako bi se moderno prozborilo, benigno započeo pomenutim gospodinom Lažom iz narodne izreke, pa se u svom nezaustavljivom hodu prometnuo u najteži oblik, u pravi-pravcati maligni tumor crnih laži i zauvijek, čini nam se , zacrnio naša vremena, trujući ih strašnim palacanjem. Gušter je, jednostavnije rečeno, postao najotrovnija otrovnica…
Ako su se nekada naši junački preci, naši superjunaci i smijali lažima, ako im je nekada superbrk milosno podrhtavao, ako su nekada bijele laži ispijali kao crnu kavu, uz smjehotresni gorštačko- junački grohot, danas je sasvim drugačije. Potomstvo se više ne smije lažima, ukoliko nije načisto sluđeno istim. Sluđeno potomstvo se u nevolji smije, ali taj kurjački smijeh više liči na potmuli jecaj. Kako su nekada dični preci srkutali bijele laži kao kavu na divanu, tako danas ojađeni potomci grcaju u crnim lažima i dave se kao miševi u vrtlozima šašavosti…Ukoliko ste ljubitelji ljubljenog vestern žanra, shvatićete moju potrebu na uživam u istom: Lažo je došao tiho i ušao je u legendu…
Tako je mala slatka pilula zafrkancije postala haubica toksičnih laži. Bijela laž je, dakle, izgubila bitku. Pobijedila je crna laž. Istine, sva je prilika, nikada nije ni bilo u dovoljnoj mjeri u našem istinoljubivom i gordoljubivom plemenu. Došlo je vrijeme bezočne laži, zacarili su se bezočni lažovi, a pokojni Lažo je postao nostalgični antijunak koji se zagubio u mrčalinama i ponorima memljive melanholije…
Slutim, dobro je bilo ili makar podnošljivo, dok smo znali da nas lažu. Bilo je odista idilično dok smo se smijali lažima. Bilo je bajkovito dok smo imali potrebu da se borimo protiv laži…
Kada je nešto utemeljeno na lažima, kada je lažima nazidano, kada je lažima pokriveno, kada je lažima omeđeno i ovjereno, onda je istina kao svaka egzotična zvjerčica utekla u najdublju jamu, ili, tješimo se, vinula se na najvišu visinu. Bilo kako bilo: našim smračenim okom ne možemo je dosegnuti. Živimo u kućici od laži, ograđeni ogradicom laži na najlažljivijem poluostrvcetu ovog lažljivog svijeta. Kuršumi laži neprekidno ciljaju naše srce, našu dušu, naše čelo. Zvijuču našim snovima, kidišu i na javi. Vrebaju sa osmatračnica orvelovske agonije. Lažne putovođe vode nas izmoždene lažima lažnim putevima ka lažnom cilju.
A onaj dobri Lažo iz narodne umotvorine, plače za nama. I nije mu žao što nas lažu koliko mu je žao što im vjerujemo…