Cetinje- Islandska ulica
Već pomenuta jednom davno, baš na ovom mjestu. Već opjevana i opjevavana u antologiji naših apsurdnih oportunističko-podaničkih pjesmuljaka. Posred sojske i čojske prijestonice. Posvećena dalekoj državici, logično, srdašcetu bliskoj. Nekoć se zvala Ulica Vuka Karadžića koji vuče korijene i srpski rodoslov negdje iz nekakvog plemena Drobnjaci. Cetinje se valjda diči ovom ulicom egzotičnog naziva koja, kao što je i red, sama sobom i svojim imenom predstavlja svijetli čojski i sojski simbol na svijetloj, sojskoj i svakako znamenitoj prijestonici. Elem, Vuku: kuš. Islandu: hvala. Jerbo ko je taj i taj Vuk da bi se njegovo ime baškarilo u imenu cetinjske ulice. Odista je nezgodno. Kakve veze, uostalom, ima Vuk, pa još Stefanović i pride Karadžić, sa Crnom Gorom, a pogotovo sa Cetinjem? Složićemo se: baš nikakve. Ko je god imao veze sa pomenutim odavno je pogubio svoje veze. Što svojom, a češće tuđom voljom. Uostalom šta će Vuku ulica na Cetinju? Ima ih ionako podosta diljem ujedinjenog srpskog kraljevsta (neka mi bude dopušteno da bulaznim uljuljkan lunatizmom utopističkog derilijuma). Vuk je dakle napustio prijestoni grad. Protjeran je sa prve linije fronta na kome se vode neki drugi ratovi sa kojima Vuk i nema baš nikakve veze. Možda je od bivšeg naziva ulice na Cetinju ostala Vukova štula iliti Vukov čuveni crveni fes. Dakle nekadanja Vukova, a današnja Islandska u narodu je poznata kao Ulica crvenog fesića ili Ulica neznane štule. Ipak je prijestonica sačuvala dobro skrivenu uspomenu na onoga koji nije dobrodošao iako je naš. Nemam ništa protiv Islandske, ali ipak rađe pijem kafu u, recimo, Ulici Bore Stankovića koja se, ukoliko me ne prevari kratkovido oko, nalazi baš na Cetinju. Potkrala se greška. Pritajio se izvjesni Vranjanac. Nasred Cetinja. Neće ga valjda zdrobiti nekakav pomahnitali dukljanski malj? Neće, valjda, Bora postati neki drugi podobniji svakako bivši Stanković ili, pomjeri se smjesta, Mesić, ili, pod naletom odemokratizovanih feministica, Hilari Klinton. Da ne slutim dalje. Došli bismo do bajkovitih rješenja. Naša glavna ulica koja se kao zmija proteže sa kraja na kraj Milogorja se ionako već desetljećima zove- Ulica Alibabe i četrdeset razbojnika. Ili ih je više? Veliki je to kružok. Veliko je i Cetinje. Od Vranja do Islanda. I nema tu ništa strašno. Samo je pomalo- smiješno. Bog ih veselio.
Lijepa njihova: Ulice Mile Budaka
Nije jedna jedina. Više ulica u Lijepoj njihovoj nosi (ili je doskora nosilo) ime ovog ustaškog zlikovca. Slavonski Brod, Vinkovci, Virovitica (a ja je, eh, volio zbog one Balaševićeve pjesme), Pag, Pleternica, Komižl, Lovinc, Klakar, Pakoštani…
Budak je, podsjetimo se, bio jedan od glavnih ideologa ustaškog (povampirenog) pokreta. Jedan od stožernika najmonstruoznije države u istoriji čovječanstva čijem se krvoločju neki i danas klanjaju. Čuven po setenciji: Srbe na vrbe i po doskočici: Srbe preko Drine ili u Drinu. Postoji tu još sijaset krvavih svatovskih pjesama. I mnoštvo orgija zla blagoslovenih monsrum-fratrima. Budak, dakle, i dalje udara ustaškim budakom. Kakav li je, pitamo se, okus ranojutarnje kafe koju prosječni stanovnik Lijepe ( tamo) njihove pije u nekoj krasnoj uličici koja se tak krasno zove. Okus krvi. Okus užasa. Okus zla. Okus koji je nepojmljiv i neiskaziv, nadasve nesaznatljiv svakom iole normalnom dvonožnom Božijem stvoru. Nema većeg košmara u ovom dijelu svijeta nego da se probudite u nekoj Ulici Mile Budaka…
Bolje nego da se zove Balkanska, skoro je zarežao jedan domoljubni prpošni stanovnik Ulice Mile Budaka u Slavonskom Brodu. Brod nasukan na mržnju svojom ulicom, svojim sokakom zla, ruga se zaklanim dušama. Ko nije užasnut takvim užasom pripada užasu. Može li On oprostiti njima iako znaju šta rade? Ova adresa ledi krv u žilama. Strašna je.
Beograd: Kosančićev venac
Riječ je, na kraju krajeva, o glavnom gradu vaskolikog Srpstva (kako to lijepo zvuči) ili glavnom gradu svekolikog građanstva (kako to još ljepše zvuči) na ovom našem burencetu baruta koje se, gle čuda, nalazi na buretu baruta.
Divan je Kosančićev venac. Veličanstveno je njegovo ime. Ime mu je spojilo epsko i lirsko. I u Beogradu. I u nama. Ime, koje je samo po sebi poezija. Posebno kad ga proljeće razlista i namiriše. Pogled na Savu, hododarje do kalemegdanske tvrđave, poj ocvalih lipa, šapat sjenovitih kaldrma, poljubac života na uzbudljivom burencetu baruta. Može se uživati i na ugašenom minskom polju…
Udavili bi se u viru idile šetuckajući Kosančićevim vencem da nije rupe. Rupa. Rupetina. Na mjestu nekadanje Narodne biblioteke koju je uništio zna se ko, zna se kad, a znamo i zbog čega. Andrićevski se moramo pomiriti sa sudbinom: njihovo je da ruše i ubijaju, naše je da obnavljamo i da rađamo…
Kažu da je Narodna biblioteka na Kosančićevom vencu pogođena zapaljivom, a ne razornom bombom. Kažu da je požar tinjao dugo i da ga niko nije gasio. Kažu i da su neki ljudi danima izvlačili nagorele knjige, tovarili ih na zaprežna kola i odvozili u nepoznatom pravcu. I niko ne zna ni ko, ni gdje, ni zašto. Rupa umjesto biblioteke. Rupa u sjećanju. Rupa u pamćenju. I ovaj smiješni srpski ministar kulture, koga će zapamtiti po bizarnoj frizuri kao i svaku pridvornu pudlicu, koji je i ovog aprila ispaljivao parole o boljoju budućnosti. Iz rupe. Rupa koju niko nije zatrpao. Rupa u kojoj smo svi mi koji volimo sve ono što je nekada bilo tu gdje je sada-to.
Ova adresa nije smiješna. Nije ni strašna. Na dnu rupe je nagorela tragikomedija o Serbima. Dok god rupa na Kosančićevom vencu bude u srpskim glavama bićemo tu gdje jesmo. I molićemo za prijateljstvo sopstvene neprijatelje. Pozivajući na ljudskost one koji ne žele da budu ljudi.