Film

Klavir – The Piano [Zlatna palma – 1993]

Izvorni naslov The Piano

Režija Džejn Kempion

Scenario Džejn Kempion

Glavne uloge Holi Hanter, Ana Pakvin

Godina 1993.

Trajanje 117 minuta

Zemlja Australija, Francuska, Novi Zeland

Jezik engleski, maori

Klavir (engl. The Piano) je dramski film iz 1993. godine o nemoj pijanisti i njenoj ćerki, smeštena u 19. veku na kišnoj i blatnjavoj zapadnoj obali Novog Zelanda. Film je napisala i režirala Džejn Kempion, a glavne uloge tumačili su Holi Hanter, Harvi Kajtel, Sem Nil i Ana Pakvin. Muziku za film napisao je Majkl Najman, a njegova muzika je postala veliki hit. Glumica Hanter je i sama svirala klavir u filmu, a takođe je učila malu Pakvin znakovni jezik. Sam film je bio međunarodna koprodukcija australijskog producenta Jana Čepmena sa francuskom kompanijom Sibi 2000 .

Film Klavir imao je komercijalni i kritičarski uspeh, sa zaradom od preko 40 miliona dolara (uz budžet od 7 miliona dolara). Holi Hanter i Ana Pakvin su visoko hvaljene za svoje uloge. Na 66. dodeli Oskara Oskar, film je osvojio tri nagrade: najbolja glumica (Hanter), najbolja sporedna glumica (Pakvin) i najbolji originalni scenario (Kempion). Pakuin, koja je tada imala 11 godina, postala je druga najmlađa dobitnica Oskara ikada, iza Tejtum O’Nil koja je takođe osvojila nagradu u kategoriji sporednih glumica 1973. sa 10 godina.

Opis filma

Film Klavir je priča o nemoj ženi iz Škotske, Adi Mekgrat (Holi Hanter), čiji je otac šalje na zapadnu obalu Novog Zelanda radi dogovorenog braka sa Alisterom Stjuartom (Sem Nil). Ona dolazi na obalu zajedno sa svojom ćerkom Florom Mekgrat (Ana Pakvin). Od svoje šeste godine Ada nije progovorila nijednu reč, a svoje misli i osećanja izražava sviranjem klavira i znakovnim jezikom, koji njena ćerka drugima tumači. Kasnije saznajemo da je Flora rođena iz veze koju je Ada imala sa učiteljom za koga je verovala da može da kontroliše njen um prisiljavajući je da ga voli, ali koji se kasnije „uplašio i prestao da sluša“ i ostavio je.

Ada, Flora i njihove stvari zajedno sa klavirom ostavljene su na obali Novog Zelanda uprkos njenom protivljenju. Pošto nema ko da ih dočeka, njih dvoje provode noć sami na obali u malom šatoru. Sledećeg dana stiže Alister sa Mavrima i svojim prijateljem Bejnsom (Harvi Kajtel), penzionisanim mornarom koji je usvojio mnoge maurske običaje, uključujući tetoviranje lica i druženje sa domorocima umesto svoje rase (osim Alistera). Pošto nema dovoljno ljudi da uzmu sve stvari, Alister im naređuje da ostave klavir na plaži uprkos Adinom žestokom protivljenju.

Produkcija

Izbor uloge za lik Ade bio je težak proces. Prvi izbor rediteljke Kempion bila je Sigurni Viver, ali je odbila ulogu, jer je tada napravila pauzu u karijeri. Dženifer Džejson Li je takođe razmatrana za ulogu, ali nije mogla da se sastane sa Kempionom da bi pročitala scenario zbog obaveza sa Rašom. Izabel Iper je upoznala i fotografisala Džejn Kampion kao Adu, a kasnije je izjavila da joj je žao što se nije više zalagala za ulogu kao što je to uradio Hanter.

Kasting za lik Flore počeo je nakon što je Hanter već bio izabran. Održana je serija otvorenih audicija za devojčice između 9 i 13 godina, sa fokusom na one za koje se smatralo da su dovoljno mlade da budu Adina ćerka (buduća glumica Hanter je izuzetno niska).

Alister Foks je naveo da je na film Klavir snažno uticala knjiga Džejn Mander Priča o novozelandskoj reci.

Kritika

Klavir je osvojio Zlatnu palmu za najbolji film godine (zapravo ga je podelio sa „ Zbogom mojoj konkubini “ reditelja Čena Kajgea), a Holi Hanter je proglašena za najbolju glumicu. Godine 1994, na 66. dodeli Oskara, film je pobedio u tri kategorije: najbolja glumica (Holi Hanter), sporedna glumica (Ana Pakvin) i najbolji originalni scenario (Džejn Kempion). Ana Pakvin je postala druga najmlađa glumica u istoriji koja je osvojila Oskara, odmah posle Tejtum O’Nil. Holi Hanter je postala treća glumica – zajedno sa Marli Matlin (Deca manjeg Boga) i Džejn Vajman (Džoni Belinda) – koja je osvojila Oskara za glavnu glumicu u eri zvučnog filma za ulogu bez dijaloga (njen glas se nakratko čuje u film u nekoliko scena). Film je imao američku premijeru tokom međunarodnog filmskog festivala na Havajima.

Kritičari su bili izuzetno naklonjeni filmu. Rodžer Ebert je napisao: „Film Klavir je čudan i fascinantan kao i svaki film koji sam gledao. To je jedan od onih retkih filmova gde nisu važni samo priča ili likovi, već ceo univerzum osećanja.” Hal Hinson iz Vašington posta napisao je da je to „moćan, fantastičan i prelep film“. Na popularnom sajtu Rotten Tomatoes, film Klavir ima 90% pozitivnih ocena.

https://www.portalanalitika.me/clanak/302337–film-the-piano-dzejn-kempion-ili-zasto-je-zanijemila-sirena

https://www.pobjeda.me/clanak/the-piano-galaksija-tisine-na-posljednjoj-obali

Ostavite komentar:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.