Anatomija Fenomena

Dušan Ristić – Granice diskursa [Mediterran Publishing]

Foto: Ryoji Iwata

Opis

Knjiga Granice diskursa doc. dr Dušana Ristića predstavlja jedinstvenu studiju na našim prostorima, čiji je cilj da iz sociološke perspektive pristupi jednom od najeluzivnijih pojmova savremene teorije. Reč je o pojmu koji je u ovdašnjoj teorijskoj sredini bio u priličnoj upotrebi, odakle se prelio i u svakodnevnu upotrebu, ne nužno s preciznim razumevanjem njegovog opsega i sadržaja. Već sam naslov kao da se poigrava s ovom govornom situacijom, naznačujući određene granice u potencijalno bezgraničnom polju upotreba teško uhvatljivog pojma diskursa. U dobroj tradiciji istoričara nauke, ali i analitičara diskursa, Dušan Ristić nastoji da definiše šta su, gde su i kakve su granice diskursa. Ovaj rukopis je nedvosmislen dokaz da on u tom nastojanju i uspeva.

Adriana Zaharijević

Knjiga Granice diskursa predstavlja izmenjen i dopunjen deo doktorske disertacije koju je Dušan Ristić odbranio na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu jula 2015. godine. Iako se često dešava da tekst teza prerađenih za objavljivanje odlikuje tehnički stil i nečitljivost, usled, kako to pišu Berger i Lukman, „iskazivanja pokornosti ritualima naučnog kanona“, to ovde nije slučaj. Jasan i pristupačan tekst, prema našem mišljenju, svakako ispunjava jedan od ciljeva koji je autor postavio: upoznavanje studenata sa relativno novim i dinamičnim poljem istraživanja. Neophodnost jednog ovakvog uvoda u sociološku analizu diskursa posebno je naglašen time što je ovo polje od samog početka prožeto među-uticajima humanističkih disciplina – pre svega lingvistike, psihologije i filozofije – što za mlade aspirante može da bude nepremostiv i posebno frustirajući problem. Dodatni doprinos ovog rada se ogleda u razvijanju „interparadigmatske komunikacije“, koja se u savremenom, u mnogome postdisciplinarnom, bavljenju naukom čini nezaobilaznom.

Miloš Jovanović

RISTIĆ, DUŠAN, GRANICE DISKURSA, NOVI SAD: MEDITERRAN PUBLISHING, 2018.



Suština monografije Granice diskursa autora Dušana Ristića može se saže­ti Vitgenštajnovom (Wittgenstein) maksimom: „Granice mog jezika su granice mog sveta“. U ovom delu au­tor sumira dosadašnja dostignućna u istraživanjima fenomena diskursa iz mnoštva različitih disciplina: socio­logije, filozofije, lingivstike, psiholo­gije i studija kulture. Ristićeva name­ra je da uspostavi, kako on to naziva, „interparadigmatsku komunikaci­ju“ između tih disciplina kroz pojam diskursa koji u njima nesumnjivo za­uzima značajnu poziciju.

Sam naziv ovog dela upućuje na autorov pokušaj da, sa jedne strane, istraži mogućnosti koje istraživanje diskursa otvara za sociološku analizu, ali i da ukaže na značaj samog diskur­sa kao fenomena kroz koji se formira­ju društveni odnosi. Zbog ove druge karakteristike diskursa, njegove grani­ce istovremeno su granice društvenog sveta i mogućnosti mišljenja u njemu.

Granice diskursa su strukturisane u pet poglavlja. Prvo poglavlje je uvodno i tiče se određenja pojma diskursa kao i pojma delanja, te se tu možemo bliže upoznati sa autorovim osnovnim te­orijskim polazištima. U drugom po­glavlju naslovljenom „Diskurs i dru­štvene prakse“ nastavlja se autorova integracija pojma diskursa sa drugim sociološkim pojmovima, kao što su pojmovi društvenih praksi, normi, in­stitucija i sl. U trećem poglavlju pod nazivom „Sociologika diskursa“ autor bliže predstavlja ono što vidi kao dru­štvene funkcije diskursa, poput njego­ve uloge u mobilizaciji delanja, kao i u društvenoj integraciji. Četvrto po­glavlje obuhvata najveći deo knjige i sačinjava ga autorovo izlaganje naj­važnijih teorijskih pristupa izučava­nju diskursa. Pristupima Mišela Fukoa (Michel Foucault), Jirgena Haberma­sa (Jürgen Habermas), Pjera Burdi­jea (Pierre Bourdieu), Alvina Guld­nera (Alvin Gouldner) pridružuju se savremeni pristupi kritičke analize diskursa. U tom poglavlju primeću­jemo autorovo naglašeno interesova­nje za povezivanje izučavanja diskursa sa disciplinom sociologije saznanja, kao i sa kritikom ideologije. Ristić za­ključuje svoje delo izlaganjem nekih osnovnih teza o mogućnostima soci­ološkog istraživanja diskursa i značaja tog istraživanja za razumevanje širih socioloških problema.

Ristić nesumnjivo uspeva u svo­joj nameri da interdisciplinarno izlo­ži problem diskursa dovodeći u vezu mnoštvo disciplina i autora. Stoga, Granice diskursa predstavljaju korisno štivo, prevashodno za studente koji žele da se bliže upoznaju sa pojmom diskursa, kao i sa problematikom od­nosa jezika i značenja sa društvenim odnosima, delanjem i praksama. Tome doprinosi jasnoća i preciznost autoro­vog stila, što sveodči o zavidnom ste­penu poznavanja tematike dela.

Najznačajaniji doprinos ovog dela se nesumnjivo ogleda u nastavku oži­vljavanja discipline sociologije sazna­nja, čemu Ristić, zajedno sa svojim mentorom Dušanom Marinkovićem, značajno doprinosi. Naime, posle So­ciologije saznanja Vojina Milića, koja je objavljena 1986. godine, ova disci­plina ostala je zanemarena u domaćoj sociologiji. Granice diskursa možemo videti i kao doprinos ponovom po­kretanju domaće sociologije saznanja i njenom obogaćenju idejama savre­menih autora i novim metodološkim i teorijskim pristupima. Stoga Gra­nice diskursa stoje u kontinuitetu sa ostalim Ristićevim delima, kao što su Nacrt za sociologiju ideologije i Ogledi iz geoepistemologije, kojima u koautor­stvu sa svojim mentorom oživljava do­maću sociologiju (sa)znanja.

Kvalitet ovog dela je ujedno i nje­gov nedostatak. On se ogleda u pre­glednom karakteru izlaganja – koje sprečava autora da se bliže pozabavi uporednom analizom različitih pri­stupa diskursu. Stoga je Ristić prinu­đen da se drži predstavljanja osnovnih teorijskih pristupa diskursu, bez mo­gućnosti ulaženja u njihova suptilnija poređenja, kao i moguće nesaglasnosti različitih autora. Uporedni pristup bi bio posebno značajan i doprineo te­orijskoj prodornosti dela, jer bi auto­ru omogućio da bliže prikaže teorij­ske i metodološke poteškoće bavljenja diskursom. Na primer, s obzirom da autor izlaže pristupe Mišela Fukoa i Jirgena Habermasa, dublje ulaženje u njihova međusobna razliženja i kritike bi značajno doprinelo teorijskoj po­tentnosti ove studije.

Zaključujemo da je knjiga Granice diskursa Dušana Ristića izuzetno zna­čajno sociološko delo, koje obogaćuje domaću sociologiju svojim interdisci­plinarnim pristupom, nezaobilaznim u savremenim društvenim naukama. Stoga bi se ovo delo moglo preporu­čiti svakom ko želi bliže da se upozna sa vrlo dinamičnom i razuđenom disi­plinom kakva je bavljenje fenomenom diskursa. Ciljnu publiku svakako čine prevashodno studenti društvenih i hu­manističkih nauka, kojima će ovo delo predstavljati nezaobilaznu lektiru.

Milan Urošević

Ostavite komentar:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.