Janis: Little Girl Blue, dokumentarni, biografski, SAD, 2015
REŽIJA: Amy Berg
FOTOGRAFIJA:
Francesco Carrozzini,
Jenna
Rosher
SADRŽAJ:
Biografski dokumentarac redateljice Amy Berg sadrži arhivske snimke i intervjue s legendarnom Janis Joplin, njezinim bendom, prijateljima, bivšim ljubavnicima, članovima obitelji i sestrom Laurom. Kroz film vodi pjevačica Cat Power čitajući odlomke iz dirljivih i iskrenih osobnih pisama koje je Janis pisala roditeljima i drugim bliskim osobama.
https://kinotuskanac.hr/movie/janis-tuzna-djevojka
Ejmi Berg uranja u životnu priču rok legende Dženis Džoplin. U ovom dokumentarcu, Bergova je preobraća iz ikone u ljudsko biće, iznoseći dosad neobjavljen material, intervjuiše umetnicine prijatelje i otkriva lična pisma. (Janis: Little Girl Blue, 2015)
Portret nam daje svež uvid u moćni talenat iza poznatih verzija njenih hitova. Kroz intervjue sa članovima njene porodice i muzičara sa kojima je sarađivala, film nam pomaže da shvatimo rezličite svetove u kojima se kretala i ljude, koji su imali najviše uticaja na nju.
Očarala je svet svojim vokalom i prerano preminula.
Slavna muzičarka Dženis Džoplin svetsku slavu je stekla krajem šezdesetih godina 20. veka kao pevačica benda „Big Brother and the Holding Company“.
Rođena je 19. januara 1943. godine u Los Anđelesu kao Dženis Lin Džoplin, a jedna je od začetnica i predstavnica hipi supkulture.
Osim pesmama, veliku pažnju privlačila je i ljubavnim vezama, kako sa muškarcima, tako i sa ženama.
Godine 1963. napustila je školu i preselila se u San Francisko, a nedugo nakon toga uhapšena je u krađi u jednoj prodavnici.
Pričalo se da je pre toga imala naviku da iza prodavnica pretura korpe sa oštećenim proizvodima, a droga ju je dodatno stimulisala da radi sve to.
Jednom prilikom je u gej baru upoznala afroameričku muzičarku Džej Vitaker sa kojom je ubrzo uplovila u vezu. Počele su i da žive zajedno, ali im se veza raspala jer Dženis nije mogla da odoli strastima, te je nastavila da spava sa drugim ljudima i konzumira narkotike.
Pevačica je 1965. godine upoznala Pitera de Blanka, za koga se kasnije i verila. Njena sestra Lora svojevremeno je Pitera opisala kao „bogatog, inteligentnog, nežnog, harizmatičnog i punog entuzijazma“.
Dženis i Piter delili su i sklonost ka porocimna, a kada je on proveo 12 dana u bolnici zbog konzumiranja droge, odlučili su da promene navike. Naime, dogovorili su se da se „očiste“ i venčaju. Njen otac im je dao blagoslov, a pevačica se od droge lečila u roditeljskom domu.
Ipak, za to vreme je Piter našao novu devojku, a kada ga je Džoplinova pozvala, ta devojka se javila i predstavila se kao njegova rođaka. Međutim, Dženis je ubrzo shvatila da od njenog i De Blankovog venčanja nema ništa i raskinula je sa njim 1967. godine.
Iste godine uplovila je u romansu sa kantri pevačem Džoom Mekdonaldom koji je govorio kako ga je Dženis osvojila „svojom radnom etikom i načinom na koji je izvodila muziku“.
Prekretnicu u njenoj karijeri predstavljao je nastup njene grupe „Big Brother“ na festivalu u Montereju 1967. godine.
Publika je tada bila potpuno fascinirana izvođenjem Džoplinove, posebno jer do tada nije bilo nijedne belkinje koja je pevala na takav način.
Nakon toga su potpisali značajan ugovor sa „Columbia Records“, kućom koja se obavezala da će finansirati njihova naredna tri albuma. Ubrzo je počela i njihova prva velika turneja.
„Iako Dženis ne poseduje neku klasičnu lepotu, ona je nesumnjivo seks simbol današnjice u nekom posebnom pakovanju. Njen božanski glas je jedinstvena kombinacija duha Besi Smit, sjaja Arete Frenklin i stila Džejmsa Brauna. Njen glas ne zna za granice i vodi je do statusa božanstva“, pisale su tada novine o njoj.
Da je Dženis drugačija od drugih, videlo se još u srednjoj školi. Ona se družila uglavnom sa starijim učenicima, pretežno muškarcima, i uvek je bez dlake na jeziku izražavala svoje stavove, zbog čega je neretko nailazila na osude.
„Čitala sam, slikala i nisam mrzela crnce. Jednostavno nisam se uklapala u to vreme i u to mesto“, rekla je Džoplinova jednom prilikom.
Višak kilograma i neki problemi sa zdravljem u tinejdžerskom dobu nisu nailazili na razumevanje njenih vršnjaka, već na osude i podsmevanje. U školi su je često nazivali raznim pogrdnim imenima, a sve to se negativno odrazilo na njenu psihu i njenu agresivnost. Kasnije je tu istu sredinu u kojoj je odrasla nazivala „učmalom i zatucanom zajednicom.“
Posebno zanimljiv jeste njen susret sa čuvenim frontmenom grupe „The Doors“ – Džimom Morisonom.
Naime, njih dvoje su se sreli 1968. godine na jednoj žurki, a kako je upisano u Morisonovoj biografiji „vazduh među njima je tada mogao da se seče motornom testerom“. Navodno je njega toliko „nerviralo njeno mjaukanje“ da ju je, umesto da je poljubi, uhvatio za kosu, bacio na zemlju i otišao da nastavi da ispija viski.
Dženis je svojevremeno napisala da je „provela po jednu noć sa dva muškarca kojima se najviše divila“, ali je naglasila i da sa njima nije doživela ništa romantično. Jedan od ta dva muškarca bio je upravo Džim Morison, a drugi je bio Leonard Koen.
Koena je upoznala iste godine kada i Morisona, dok se jedne večeri vozio liftom u hotelu „Čelzi“.
Slučajno je sreo Dženis i pitao je da li traži nekoga, na šta je ona odgovorila da traži Krisa Kristofersona. Koen joj je rekao da je to on, a iako je bila prilično sigurna da to nije istina, pevačica je tu noć provela sa njim.
Naredne godine Koen je ušao u njenu sobu i tu zatekao žensku zabavu. Pevačica ga je samo pogledala i rekla: „Ovo je sada moj život“.
Dženis su dovodili u vezu i sa voditeljem Dikom Kavetom koji ju je često intervjuisao i bio potpuno fasciniran njome. Iako nikada nije bilo dokaza o tome da su njih dvoje bili u vezi, Dik je jednom svojom izjavom ipak insinuirao da jesu.
Naime, upitan da li je ikada bio u romantičnoj vezi sa Dženis, rekao je: „Nadam se da je tako“.
Nakon što se bend „Big Brother“ raspao, Dženis i njen kolega Endru osnovali su bend „The Kozmic Blues Band“.
Sa novom grupom doživela je samo još veći uspeh, ali sa početkom velike evropske turneje, Džoplinova se vratila i porocima, naročito alkoholu i heroinu.
Prema pisanjima njene nekadašnje ljubavnice Pegi Kaserte, Dženis je u tom periodu na heroin trošila i po 200 dolara dnevno.
Kao jedan od najlepših trenutaka u svom životu Džoplinova je opisala nastup na čuvenom festivalu „Vudstok“ 1969. godine, gde je pred više od 200.000 ljudi otpevala 10 pesama.
Dženis je bila u vezi i sa pevačem, glumcem i kantautorom Krisom Kristofersonom. Upoznali su se 1970. godine, a Kris je za nju napisao pesmu „Me and Bobby McGee“.
Ipak, ubrzo nakon što su se upoznali, Dženis je preminula.
Ona je često govorila da bi „radije živela ludo i brzo 10 godina, nego umrla sa 70 u svojoj stolici gledajući televiziju“.
U Brazilu je 1970. godine upoznala mladića Dejvida Nihausa, američkog učitelja koji je dao otkaz da bi putovao svetom. Zanimljivo je da on nije znao ko je ona, samo je želeo da se druži sa devojkom koja mu se dopala. Ipak, ubrzo su se zaljubili, a Dejvid je pomogao Dženis da zaboravi na drogu.
Koliko im je veza bila ozbiljna govori i činjenica da je u nekoliko intervjua tada Dženis govorila da je tek uz njega shvatila da ne mora „da bude na sceni 24 časa dnevno“.
Dejvid je kasnije bio velika podrška Dženis, ali im se veza raspala zbog toga što se pevačica vratila porocima.
Naime, nakon što se vratio sa jednog putovanja i došao u njenu kuću u Kaliforniji, Nihaus je zatekao sa špricem u ruci i u prisnom odnosu sa Pegi Kaserte. Dejvid je, navodno, pokušao da ubedi Dženis da odu zajedno na putovanje, ali je ona to odbila, nakon čega je veza i okončana.
Pevačica je kasnije njega proglasila „onim koji je pobegao“ i nadala se da će joj se vratiti kada se bude ponovo izlečila od droge. Ipak, Nihausova odluka bila je čvrsta i nikada joj se nije vratio, ali ju je uvek voleo.
Jutro nakon njene prerane smrti, pronađen je telegram u hotelu u kojem je pevačica boravila dok je snimala novi album. Telegram je poslao upravo Dejvid, a u njemu je pisalo: „Volim te, mama, više nego što znaš…“.
Na svojim nastupima često je publici govorila o svom teškom ljubavnom životu, ali uprkos neuspelim vezama, nikada nije izgubila veru u ljubav.
Čak je, nekoliko meseci pred smrt, jednom novinaru rekla kako razmišlja o udaji. Verovatno je mislila na Seta Morgana, dvadesetjednogodišnjeg studenta sa Berklija, sa kojim se viđala nekoliko meseci. Morgana je upoznala dok je prodavao kokain, za njega se i verila iako nije želeo da je upozna sa svojim roditeljima.
On je kasnije postao i pisac, tačnije napisao je jednu knjigu, a onda je 1990. godine poginuo u saobraćajnoj nesreći do koje je došlo zbog njegove alkoholisanosti.
Dženis Džoplin preminula je 4. oktobra 1970. godine kada joj je bilo samo 27 godina.
U subotu 3. oktobra 1970. godine, Džoplinova je bila u studiju gde je preslušavala verziju pesme koju su članovi benda snimili nedelju dana ranije. Dženis je bila umorna taj dan i dogovorila se sa menadžerom da svoju vokalnu deonicu za pesmu snimi sutradan. Nešto kasnije istog dana, Dženis je saznala da se njen verenik Morgan viđao sa nepoznatom ženom u njihovom zajedničkom stanu u Larksperu. Svi u studiju su znali za to. Dženis je kasnije otišla sa bubnjarom Kenom Personom na piće u obližnji lokal, odakle su se vratili u hotel posle ponoći, njenim autom.
Nakon što se sutradan nije pojavila u studiju u vreme zakazano za snimanje, menadžer je otišao u njen hotel da vidi šta se dešava. Pevačicin Porše 356C kabriolet bio je parkiran ispred hotela. Zatekao je Dženis Džoplin mrtvu na podu njene sobe broj 105. Zvanični uzrok smrti je bilo predoziranje heroinom i velikim količinama alkohola.
Zanimljivo je da su, nekoliko dana pre njene smrti, i Pegi Kaserte i Set Morgan primili poziv od Dženis da je posete u petak, 2. oktobra, ali niko od njih se nije pojavio. Pegi ju je zvala naredne večeri u hotel u kom je odsela, ali joj je žena sa recepcije rekla da je pevačica strogo naredila da svi pozivi budu odbijeni. Za razliku od nje, Set se čuo sa Džoplinovom, ali nikada nije želeo da otkrije da li joj je priznao aferu o kojoj se pričalo.
Njeno telo kremirano je u „Westwood Village“, a pepeo je iz aviona rasut po Tihom okeanu i duž plaže Stinson. Prema testamentu koji je pevačica sastavila, nekoliko dana nakon kremacije, organizovana je velika žurka povodom bdenja. Od nje su se tada oprostili i Set i Pegi.
Njen poslednji album pod nazivom „Pearl“ objavljen je posthumno u januaru 1971. godine. Ovo je postao ujedno i njen najprodavaniji i najslušaniji album, a 2003. godine časopis „Rolling Stone“ uvrstio je „Pearl“ na 122. mesto od 500 najprodavanijih albuma svih vremena.
Malo pre Dženis, tačnije 8. septembra 1970. godine, preminuo je i legendarni Džimi Hendriks koji je u tom trenutku takođe imao 27 godina. Već 3. jula 1971. godine preminuo je i Džim Morison, takođe sa 27 godina.
Svi su bili na vrhuncu karijere, a nakon njihovih smrti nastao je „Klub 27“, izraz koji se koristi za grupu rok i bluz muzičara koji su preminuli sa 27 godina. Osim pomenutih, u ovoj životnoj dobi preminuli su i Brajan Džouns, Kurt Kobejn, Aleksandar Levi i Ejmi Vajnhaus.
U rodnom gradu Džoplinove, Port Arturu, je 1987. godine postavljena i skulptura posvećena njoj, a 2013. je na Holivudskoj stazi slavnih, simbolično ispred Muzičkog instituta, otkrivena 2.510. zvezdica koja je posvećena liku i delu Dženis Džoplin.
Njen psihodelični porše 356C 1600 kabriolet, proizveden 1964. godine, a koji je nakon njene smrti bio u vlasništvu njene porodice, prodat je na aukciji u Njujorku, 10. decembra 2015. godine. Iako je aukcijska kuća „Sotbi“ koja je bila zadužena za prodaju, automobil procenila na početnih 600.000 američkih dolara, nakon petominutne frenetične licitacije automobil je prodat za čak 1,8 miliona američkih dolara. Ujedno je to bio i novi aukcijski rekord za tu vrstu automobila.
Neki od njenih najvećih hitova su „Piece of My Heart“, „To Love Somebody“, „One Night Stand“, „Me and Bobby McGee“, „Raise Your Hand“, „Mercedes Benz“, „Cry Baby“, „Summertime“ i drugi.
Bojana Krkeljić