Mozes Jozef Rot bio je austrijski književnik i novinar. Rođen je i odrastao u siromašnoj jevrejskoj porodici u Brodiju, gradiću smeštenom u Galiciji, tadašnjem Austrougarskom carstvu, a današnjoj Ukrajini. Na njegovo stvaralaštvo posebno su uticale dve činjenice iz njegovog života. Prva je vezana za njegov novinarski poziv i pisanje novinarskih feljtona, postavši na taj način ne samo jedan od najcenjenijih feljtonista na nemačkom govornom području, već i jedan od rodonačelnika modernog feljtona, koji se po nekim svojim osobenostima može smatrati posebnim književnim žanrom. Novinarski poziv je uticao na formiranje njegovog izrazitog stila i razvijanje sposobnosti za beleženje detalja. Ovo će njegovo književno stvaralaštvo nastalo dvadestih godina 20. veka približiti takozanoj dokumentarnoj prozi. Druga biografska činjenica, koja je bitno uslovila njegovu poetiku, vezana je za njegov život u emigraciji. Naime Rot je kao Jevrejin zbog Hitlerovog antisemitizma morao da izbegne u Pariz, daleko od rodne Austrije i Nemačke gde je stvarao.
Život u izgnanstvu i okrenutost alkoholu uslovila su pojavu osećanja melanholične nostalgije prema nestalom Austrougarskom carstvu i njegovom uređenju, kao i koncepciju književnih junaka u obliku pojedinaca koji ne mogu da pronađu pravo uporište u životu.
U književnosti se javio romanom Paukova mreža (1923), koji je svojom pričom o uzdizanju ekstremne desnice i antisemitizma gotovo najavio Hitlerov dolazak. Slikanje posleratnih nemira u Nemačkoj sa simboličnim potencijalom fabule pojavljuju se i u drugim njegovim delima iz dvadesetih godina 20. veka poput romana Hotel Savoj (1924), Pobuna (1924), Bekstvo bez kraja (1927), Ciper i njegov otac (1928) i Nemi prorok (napisan 1929. objavljen posthumno 1964). Tridestih godina se okreće pisanju o prošlosti Austrougarske. Iz ovog perioda posebno se idvaja roman Radecki-marš (1932), koji se danas smatra Rotovim remek-delom. U njemu se pripoveda porodična saga tri generacije porodice.