(Knjiga dana Narodne biblioteke Srbije)
Ova je priča pretrpjela zemljotres, pa je u njoj sve ispreturano. Pokušajte vi da svaku riječ vratite na njeno pravo mjesto.)
Tek je brdo izišlo iza sunca, a krevet skoči iz prostranog čiče, navuče noge na opanke, stavi glavu na kapu i otvori kuću na vratima.
– Gle, noćas je zemlja dobro pokvasila kišu! – začuđeno progunđa brk sučući čiču, pa brzim dvorištem požuri niz korake, istjera štalu iz krave i reče:
– Rogata livado, idi pasi u zelenoj kravi, a ja ću noge pod put, pa ću poći u drva da donesem šume.
Čiča stavi rame na sjekiru i namignu babom na svoje oko.
– Bako, skuvaj u jajetu četiri lonca dok se posao vrati s čiče. Danas će ručak slatko pojesti starca.
Put raspali niz čiču dižući svojom širokom prašinom oblake opanaka. Od toga se uplašiše neka kola, pa u trku izvrnuše konje, a uzda ispusti kočijaša i bubnu ledinom o leđa.
Događaj se uplaši od ovoga neobičnog čiče i opruži polje preko nogu jureći brže nego brdo preko zeca. Najzad, kad je bacio sebe ispred pogleda, od zuba mu zacvokota strah i glava mu se diže na kosi: iz obližnjeg vuka virila je krvoločna šuma!
– Au, sad je bostan obrao čiču! Obuzet ludim starcem, naš ti strah preskoči preko čakšira i podera trn, pa brže od polja potrča preko zasijane zvijezde.
Pred kućnom babom dočeka ga vjerni prag.
– Tako mi svetog vuka, eno nedjelje u šumi! – viknu glasina hrapavim čičom.
Kuća se prepade, uskoči u babu i zabravi ključ vratima, a siroto drvo pope se na čiču i gore se uhvati granom za ruke očekujući dvorište da dojuri u vuka.
Branko Ćopić
Povodom stogodišnjice rođenja Branka Ćopića Zavod za udžbenike je za decu izdao slikovnicu Izokrenuta priča. Ćopićev tekst je jedan od najprisutnijih i najvoljenijih prema interesovanju dece, ali nikada do sada nije bio objavljen u formi slikovnice zbog svoje zahtevnosti, tako da je Zavod za udžbenike prvi izdavač koji se na pomenuti način bavi ovim delom. Posebnost u pristupu nalazi se u tome što je istaknut i didaktički elemenat Ćopićeve Izokrenute priče tako da deca uče kroz humor što je najprihvatnjiviji način na predškolskom i mlađem osnovnoškolskom uzrastu. Priređivač je osmislio didaktički materijal kroz slagalicu kojom se podržava razvoj manuelne motorike, jezičkih sposobnosti, logike, kritičkog mišljenja… Takođe je u ovoj knjizi osmišljena i društvena igra koja podstiče decu na timski rad, težnju ka uspehu, druženje… Kroz ovo izdanje Zavoda za udžbenike, uživaće i deca i stariji, dovoljno je da se prepuste svetu igre i humora, tipično ćopićevski izokrenutom.