Knjiga dana Narodne biblioteke Srbije
Roman „Planine Parnasa“ je antiutopija poljskog nobelovca Česlava Miloša, u kojoj je predstavljen svet budućnosti s njegovim dostignućima koja ljudima toliko olakšavaju život da ga čine praznim.
„Mislim da ako je čitav naš ljudski rod mogao da bira – ili da izgubi ili da pobedi, ili da pobedi tako kako je pobedio – nije vredelo pobediti.“
U Miloševoj antiutopiji „Planine Parnasa“ planeta je prenaseljena ljudima koje muči jedino strah od viška vremena. Oni kompulzivno doživljavaju svaki slobodan trenutak i leče se primenom starih (erotska igra) i novih metoda (stimulacija strujom). Životom na Zemlji upravlja Savez Astronauta – najviša centralna vlast, koja ne upravlja javno, već preko brojnih opozicionih i prevratničkih udruženja, kao što je Više bratstvo nirvane. Pošto je izgubilo osećaj za cilj i kontinuitet, bez bogova, mudraca i autoriteta, čovečanstvo je poludelo za turizmom i udruživanjima, univerziteti su pretvoreni u preduzeća za produžavanje detinjstva jer usled uznapredovale tehnologije ne postoji potreba za radom, policijski aparat je suvišan zbog razvoja genetike i mogućnosti uticanja na čovečji um…
„’Planine Parnasa’ su opominjući literarni uvid u savremenu krizu čovečanstva.“ Januš R. Kovalčik
Česlav Miloš (1911–2004) je poljsko-litvanski pesnik, književnik, esejista i prevodilac. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1980.