Gradac, 2020.
„Istorija mučenja kroz vekove“ Džordža Rajlija Skota.
Ovaj kanonski tekst namenjen je onima koje zanimaju mračne istine skrivene u ljudskoj psihi.
Jedinstven prikaz tamne strane čovečanstva i ljudske bestijalnosti, obrađuje fenomen torture kroz razne epohe i kontinente, ukazujući na konstantnu prisutnost nasilja nad ljudima, ali i na šokantnu maštovitost i inovativnost u primeni metoda. Priču o torturi Skot počinje od Inkvizicije.
„Tortura je uvedena sa izričitim ciljem da se iznudi priznanje, i nju je ozvaničio papa Inokentije bulom koju je izdao 1252. Inkvizitori su sveli torturu na veliku umetnost i pokazali su tokom vekova da poseduju mnogo psihološkog uvida i znanja, jer je procedura bila fino sračunata da oslabi otpor čak i najodlučnijih i najsnažnijih ljudi“, piše autor.
Od katoličke crkve preko Britanske imperije do Kine i Japana, tortura je bila ili puki instrument iznude ili čist sadizam.
„Priznanje je značilo biti spaljen živ, a odbijanje doživotnu tamnicu ili neprekidno mučenje koje bi se završavalo smrću“, tako se u XV ratovalo protiv demonologije, tj. magije i vradžbina, veštica i vračeva.
Napisana još 1930-ih, ova knjižica bi s 20. i početkom 21. veka nažalost dobila znatnu dopunu u inovativnosti mučenja i kažnjavanju neistomišljenika.