Anatomija Fenomena

Inžinjerijska škola [Tema: Dostojevski]

Svibanj. Starija braća odlaze u Petrograd da stupe u Inženjerijsku školu. Zgoda s kurirom na jednoj poštanskoj stanici.

»Dotle je pred poštansku stanicu stigla svježa, zamijenjena trojka brzih konja, a kočijaš, momak od svojih dvadeset godina, u crvenoj košulji, držeći preko ruke surinu, skoči na svoje sjedalo. Začas izjuri i kurir, strča niza stepenice i sjede u kola. Kočijaš potjera konje, ali ih nije dospio ni pravo potjerati kadli se kurir pridignu i šutke, bez i jedne jedine riječi, zamahnu svojom desnom šačetinom i spusti je svom snagom kočijašu na potiljak. Kočijaš se sav povi, zamahnu korbačem i snažno ošinu srednjaka. Konji naglo potegnuše, ali to uopće ne umiri kurira. Posrijedi je bila metoda, a ne gnjev, nešto unaprijed smišljeno i provjereno višegodišnjim iskustvom, i strašna se šaka opet uzvi i opet udari kočijaša u potiljak; Zatim opet, i opet, i tako se to nastavilo sve dok nam se trojka nije izgubila iz očiju. Dakako da je kočijaš, koji se jedva držao na mjestu od udaraca, neprestano i svaki čas mlatio konje, kao da je sišao s uma, i napokon ih toliko išibao da su jurili kao mahniti… Ta će mi odvratna slika ostati u sjećanju do kraja života. (»Piščev dnevnik«, siječanj 1876, glava III, prvi stupac).

Braća Dostojevski stupaju u pripremni internat kapetana K. F. Kostomarova.

Potkraj proljeća ili u ljeto. Braća Dostojevski upoznaju se s pitomcem Inženjerijske škole D. V. Grigorovičem.

Potkraj ljeta. Dostojevski se upoznao s I. N. Šidlovskim, romantičarskim pjesnikom, s kojim se družio poslije u školi.

Dne 1. srpnja. M. A. Dostojevski odlazi u mirovinu i uskoro se nastanjuje na selu.

Dne 1. rujna. Braća Dostojevski i drugi Kostomarovljevi učenici predstavljeni su kao kandidati glavnom upravitelju Inženjerijske škole generalu Šarngorstu.

1838.

Dne 16. siječnja. F. M. Dostojevski stupa u Inženjerijsku školu.

Predmeti koji u se predavali u Inženjerijskoj školi:

U I podoficirskom razredu: 1) vjeronauk, 2) ruska književnost, 3) francuski jezik, 4) crtanje položaja, 5) civilna arhitektura, 6) povijest, 7) topografija, 8) analitička geometrija, 9) nacrtna geometrija, 10) fizika, 11) topništvo i 12) fortifikacija.

U nižem oficirskom razredu: 1) diferencijalni i integralni račun, 2) statika, 3) nacrtna geometrija, 4) fizika, 5) taktika, 6) arhitektura, 7) građevinarstvo, 8) fortifikacija.

U višem oficirskom razredu: 1) pravo, 2) teoretska mehanika, 3)primijenjena mehanika, 4) kemija, 5) geognozija, 6) vojno građevinarstvo, 7) fortifikacija. (Program predavanja u razdoblju od 1825. do 1863. Maksimovski, Povijesni pregled razvoja Glavne inženjerijske škole).

Dne 19. svibnja. Nadzorni odsjek Inženjerijske škole upućuje senatskom heraldičkom uredu upit о »podrijetlu malodobnog Fjodora Dostojevskog«.

Lipanj. Mihail Dostojevski odlazi u Revelj (sadašnji Talin) na službu u komandu inženjerije.

Dne 9. kolovoza. F. M. Dostojevski piše bratu о svom sumornom raspoloženju i о tome kako mnogo čita (Hofmanna, Balzaka, Goethea, Hugoa i druge).

Dne 30. listopada. F. M. Dostojevski piše ocu da će ponavljati prvi razred Inženjerijske škole (»… neki mi predavači nisu bili skloni… S dvojicom sam od njih imao osobnih neugodnosti«).

1839.

Dne 10. svibnja. F. M. Dostojevski piše ocu iz vojnog logora о grdnoj bijedi u kojoj živi.

Lipanj. Mihaila Andrejeviča Dostojevskoga ubili su njegovi kmetovi.

»Njegova sklonost žestokim pićima bila je, očito, porasla, pa gotovo nikada nije bio u normalnom stanju. Došlo je proljeće koje nije obećavalo mnogo dobra…« (Prilike su u gospodarstvu bile vrlo loše zbog slabe ljetine). »I, eto, baš u to doba radila je kod sela Čeremošnje u polju, nedaleko od šume, skupina seljaka, njih desetak-petnaestak; bilo je to, dakle, daleko od vlasteoske kuće. Iznerviran zbog nekog neuspjelog posla a možda se njemu samo činilo da ga seljaci nisu uspješno obavili, otac je planuo i počeo vikati na seljake. Jedan od njih, ponešto drskiji od ostalih, ponio se na tu viku neobično prostački, a odmah zatim, pobojavši se posljedica svog prostaštva, povikao je: »Momci, da ga udesimo…« I na taj su poziv svi seljaci, njih petnaestak, nasrnuli na oca i, naravno, začas ga dotukli…« (A. M. Dоstojevski).

Dne 29. studenog. Heraldički ured odgovara na upit nadzornog odsjeka »da spomenutog malodobnog Fjodöra Dostojevskog treba smatrati za plemića«.

1840.

Siječanj. F. M. Dostojevski piše pismo bratu Mihailu. Prosuđuje о Schilleru, Homeru i francuskim piscima tragedija.

1841.

Dne 16. veljače. Sijelo kod M. M. Dostojevskoga. Fjodor Mihajlovič čita odlomke iz svojih drama Marija Stuart i Boris Godunov.

Dne 5. kolovoza. F. M. Dostojevski promaknut je u čin pohodnog inženjerijskog zastavnika.

1842.

Zima 1841 — 1842. Često posjećuje koncerte, Aleksandrovo kazalište i balet.

Proljeće. Dostojevskom se svraćaju njegovi drugovi iz Inženjerijske škole — slikar K. A. Trutovski i D. V. Grigorovič.

Od 20. svibnja do 20. lipnja. Ispiti.

Dne 1. srpnja. Fjodor Mihajlovič odlazi parobrodom bratu u Revelj na 28-dnevni dopust.

Dne 11. kolovoza. Dostojevski je nakon ispita promaknut u čin potporučnika i prelazi u viši oficirski razred.

1843.

Dne 12. kolovoza. F. M. Dostojevski završio je školovanje u višem oficirskom razredu i stupa u aktivnu službu u petrogradski inženjerijski korpus, u tehničku crtaonicu inženjerijskog odsjeka.

Rujan. Doktor Rizenkampf nastanjuje se s F. M. Dostojevskim u zajedničkom stanu.

Jesen. F. M. Dostojevski se sprijateljuje s Rizenkampfovim pacijentima iz siromašnih gradskih slojeva.

Prosinac. Fjodor Mihajlovič zapao je u novčanu stisku i uzajmljuje 300 rubalja u novčanicama od lihvara, bivšeg podoficira, uz goleme kamate i jamstvo blagajnika Inženjerijske uprave.

Božični blagdani. Prevodi Balzacovu Eugénie Grandet.

Leonid Grosman

nastaviće se

Ostavite komentar:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.