Nijesu naročito stara, daleko od toga da su dobra, ali valjda imamo pravo na – dobra stara vremena. Neprikosnoveno je vlasništvo nad registrom prolaznosti, neotuđivo je pravo na – nostalgiju. To nam je, izgleda, jedina imovina.
I tako, ulazimo u bioskop Nostalgija i u tami očekujemo početak nostalgičnog filma. Ređaju se pucketave treperave sličice, otvaraju se fiočice sjećanja:
Prva scena: bujica radnika u blijedoplavim uniformama, cijele brigade željezaraca, boksitaša, pivaraca… Osjećaj ponosa zbog moći naše radničke klase. Kolone u maršu vođene naprednom ideologijom samoupravnog socijalizma (što je, kako se kasnije pokazalo, eufemistički naziv za nekažnjeno drpisanje i šišnjarenje uz prećutnu saglasnost i učešće bilmeza – direktora).
Elem, blijedoplave isprane bujice samoupravnosocijalističke radničke klase zapljuskuju moj pogled u daleku prošlost. Bujice poslije završene trudbeničko šišnjarske smjene zapljuskuju i sve kafančine i birtijice u mojoj okolini. Kad se krčme prepune, bujica se razlije i po okolnim stepeništima i haustorima naših socijalnosamoupravljačkih zgradurina neodoljivo sive boje. I započinje vrcava, eruptivna pohvala ludosti, pravi-pravcati željezarski ditiramb ili boksitaško-pivarska pastorala. Niko nije tako proslavljao iskonski divlji život kao naša napredna radnička klasa u blijedoplavim bojama moga djetinjstva. Bilo je tu nečeg silnog, uzvišenog, brdskoplaninskog i kozačkog u isti mah. Bilo je tu nečeg bulatovićevskog, rableovskog i bodlerovskog istovremeno. Onda bi se na scenu spuštala prašnjava zavjesa čehovljevske sjete i fjodorovske zapitanosti.
Dakle, bili su to performansi sa pjevanjem, podvriskivanjem i pucanjem. Bilo je tu i bratske ljubavi i dušmanske mržnje u isti mah. Pijani poljupci su se očas pretvarali u žestoku pljuvačinu i krvavu tučnjavu. Ludi život je buktao pred našim očima. Razgovori su se svodili na prepoznatljivu simboliku samoupravnosocijalističkog diskursa: od šake do lakta, od usta do međunožja, od srednjeg do domalog prsta. Bile su to, htjedoh reći, prave večernje školice našeg pionirskog đakovanja poslije kojih su ostajale gomile srče, tufnice ispljuvaka, poneka vrela čaurica i neki čudesan osjećaj otužne miline koji se valjda imenuje opskurnim terminom: nostalgija. Valjda… Poslije je ta blijedoplava radnička klasa voljom sivih drugova postala prava-pravcata ratna divizija koju su poveli u čuveni rat za mir baš ovi drugovi koji i sada glume gospodu. Eh…
Nema više blijedoplave socijalističkosamoupravljačke radničke klase, ali su tu fabričice-monstrumi, zakatančeni i zarđali spomenici našeg beskonačnog survavanja. A ima i polupraznih birtija i zapišanih haustora i upljuvanog stepeništa, a bogme i one fjodorovske zapitanosti o besmislu i suštini života i priključenija…
Druga scena u bioskopu Nostalgija je pretovarena vrištećom simbolikom: parolaško raspoloženje, svečana neboplava odijela, značkice u reverima, brkati zadrigli drugovi prvoborci i drugarice prvoborkinje…Proslavlja se 29. novembar ako se još neko sjeća vječnog datuma vječne države kratkog vijeka. Simbolična snaga tog praznika u mojoj viziji je krvava naturalistička slika sa nadrealističkim motivima koja se zove: svinjokolj. Elem, drugarice i drugovi, pošteni intelektualci, su koristili te uzvišene dane da prikolju svoje ljubljeno užireno svinjče, jer i sam drug Tito nije bio imun na krmeće papke. Uzvišeno praznično klanje svinja neki uzvišeni drugovi iz mojih nostalgičnih sjećanja, su obavljali direktno na uzvišenim trotoarima naših uzvišenih zgrada. Mali pioniri su uzvišeno uživali u tim uzvišenim krvavim prizorima. To je bila prava-pravcata balada našeg uzvišenog socijalističkosamoupravnog sistema, to je bila uzvišena potvrda našeg bratstva i jedinstva i ostalih tekovina koje su crveno tekle pred našim pionirskim očima. Razvlačila su se svinjska crevca, pjevale su se udarničke pjesme, prepričavali se socrealističkoerotski podvizi dok se voljeni grad kupao u sutonskim bojama.
Ni danas nije bitno drugačije. Opet se suču crijeva, tegle se polutke i ostali mrtvaci, ali poprilično manje. No vrijeme klanja kanda nije prošlo. Taj divni simbol bratstva i jedinstva…
Bila su to odista lijepa vremena. Ratovi, pogibije, pljačka, silovanja, uzvišeni drugovi koji nas vode u nove i nove i nove podvige. Ko nije poginuo teško je ranjen. Te rane doživotno bole. Eh, divna mladosti, eh divotno proljeće naših života. Eh, divni drugovi naše vječnosti…
Pa zatim nezaboravna bajkovita inflacija i dobri roditelji koji se u stampedu oburdavaju do prvog humanog dilera koji će im mjesečnu slatku platicu platiti po najpovoljnijem kursu – oko tri dojč-marke. Prosto smo uživali tih dana i godinica, a sve zahvaljujući našim dobrotvorima, našim uzvišenim drugovima. I prosto se davim u suzama gledajući u bioskopu Nostalgija te neponovljive drage sličice, te felinijevske slajdove, taj dolče-vita naše mladosti…
I sad je, za divno čudo, veoma slično. Samo što se za platicu može kupiti neko jajce više. I to jajce viška je uglavnom – mućak.
Neizdrživo je slično. Stara nova vremena. Nostalgična budućnost i smiješni užas koji ne prolazi. Zahvaljujem se uzvišenim drugovima kojih više nema, a posebno se zahvaljujem uzvišenom drugu kojeg sve više ima i koji je sve ljepši, mlađi i visočiji. Ili se to mi smanjujemo? Zahvaljujem se našem čarobnjaku koji je od sjećanja, od sadašnjosti i od budućnosti napravio slatku jezu nostalgije. Njegov davnašnji džemper je muzejski eksponat naše nostalgije i simbol naše budućnosti. Taj čovjek može sve sem onoga što bi moglo i trebalo.
Stara nova vremena će izgleda potrajati. Nema Berlinskog, ali niču mnogi drugi. Zidovi. Zidovi. Raspiruju se neke tinjajuće mržnje. Ispiraju se mozgovi i pogledi. A i Šešelj je ponovo među nama.