Glupost je način da se tupavost sprovodi u djelo sa nadmenošću i istrajnošću
Umberto Eko
Dakle, nije riječ o pedagogiji, obrazovani i vaspitani moj zemljače. I ovo u naslovu nema veze ni sa antikom ni sa naukom. Ni sa onim pradavnim robovima koji su vodili dječake i usput im pričali poučne priče. Ova nakaza iz naslova nema baš nikakve veze ni sa didaktikom ni sa metodikom. Ponajmanje se odnosi na pedagogiju esencije i pedagogiju egzistencije. Na njih baš ne liči. Donekle bi se nova naučna disciplina po imenu pedagogogija mogla povezati sa andragogijom, jer kao što bi reklo naše pedagogoško pleme: zlo goveče dovijeka june, a ima i ona: stari konj se ne uči potkivanju. Istina to su oprečne pedagogoške metode, ali na suprotnostima, teško nama, počiva ovaj smućeni svijet…
Nekada su, tako se priča i pripovijeda, osobito u našem mnogoglagoljivom i brbljivom plemenu, postojali nekakvi pedagozi koji su se, valjda, bavili nekakvim važnim pedagoškim poslovima. Tim i takvim pedagozima bilo je bitno znanje, a još bitnije vaspitanje. Moram skrušeno priznati da osjećam izvjesnu nelagodu pri pominjanju ovakvih retro- pojmova koji su, kako se to veleumno tvrdi, završili u kontejneru istorijskog otpada. Ukoliko je dakle, pedagogija imala veze sa obrazovanjem i vaspitanjem, utoliko pedagogogija nema blage veze ni sa jednim, ni sa drugim. Mučeni pedagozi koji su se upinjali da nas obrazuju i vaspitaju izgubili su bitku od brojnijih i spremnijih neprijatelja-pedagogoga. Došlo je vrijeme pedagogogije, a dokad će trajati ne zna ni glavni pedagogog, a kamoli babin pasulj ili đedova plećka iz kojih smo nekad bistro i prozorljivo sagledavali svijet i našu sudbinu u istom. Obistinile su se, izgleda, najcrnje slutnje naših narodnih vračeva i opštenarodnih baba-kurana koje su, naravno, uvijek i navijale za jačeg, a jači je u ovoj podjeli karata-dražesni gospodin Lucifer, inače visoki pedagogoški savjetnik naše Vlade i Padišaha, lično.
Pojam pedagogogija će, slutim, poštovano čitateljstvo povezati sa pojmom go-go igračice. Asocijacija je sasvim logična, ali, nažalost, nije dalekosežna i svrsishodna. Naime, go-go igračice su svakako prošle neku pedagogošku obuku, ali one, gle čuda, nijesu pedagogozi iako pretenduju na takva zvanja i neznanja. Kao, uostalom, i njihove koleginice – klaberke, starlete i ostale klonjerke. Da podsjetimo konzervativniju, retropedagošku, zastarelu i zabataljenu javnost: go- go igračice imaju veze sa go-go plesom koji se upražnjava na go-go zabavama, oko go-go šipke , a počesto i u go-go kabinetima pedagogoškog režima. Elem, go-go igračice su pedagogoške pripravnice iliti eventualno asistentice kod naših profesorčina pedagogoga. Iz svog ovog zamešateljstva i mutljaga može se zaključiti da nije problem u go-go igračicama, već u go-go igračima, odnosno pedagogozima. Ženska čeljad koja se razgaćena vrti oko šipke ili oko drugih centara moći ne može biti uzrokom naših socioloških, ekonomskih, psiholoških, antropoloških, teoloških i drugih problema. Htjedoh reći: i u vrijeme pedagogije postojale su razgaćene persone koje su se vrtjele oko šipke, a zvale su se striptizete. Striptizete su, o jada, zajedno sa dobrim starim naukama, zvanjima i znanjima arhivirane na istorijskoj deponiji vječnih gubitnika. Dakle, ono što se vrti oko šipke kao mlado popaljeno majmunče nije nikakva striptizeta, već go-go igračica ili neki njen go-go kolega koji je silom i sramotom odlučio da pravi veliku karijeru bacivši ono, pod ono. Pedagogogija kao novoustanovljena nauka zasniva se na makijavelističkom principu: cilj opravdava sredstva. Ona se takođe oslanja na opštenarodnu mudrost po kojoj je svaki organ grešnoga čovjeka važniji od obraza pomenutog grešnika. Dakle, pedagogogija se rukovodi organima, a posebno organom bez kojeg ne bi bilo ni pedagogogije ni pedagogoga…
Pedagogogija se zacarila u svakoj našoj visokoj instituciji. Rasadnik pedagogogije je, naravski, u najvišoj instituciji, a njeni izdanci su posvuda. U svim visokim organizacijama je neki visoki organ koji organizuje našu pedagogošku mladež. A mladež kao svaka pilež, voli slatko. Slatka pedagogoška braća zatrpavaju podmladak pedagogoškim slatkišima učeći ih da je samo sladak život, život dostojan pedagogoškog čovjeka i da će samo pedagogoški čovjek jednoga dana postati prosvjećena pedagogoška ljudina, jednom riječju: montenegro gromada.
Naši dragi pedagogozi nijesu bez znanja. Oni, eufemistički rečeno, bljuvaju znanje. Nepogrešivo, kao iz pedagogoškog rukava, sipaju hemijske formule, glavne gradove zabačenih državica, broj pingvina i papkara širom zemljinog šara…Znaju sve o mriješćenju štuka, somova i ostalog ribljeg fonda, o parenju i preživanju bizona i antilopa, stručni su kad je riječ o postporođajnim sindromima nilskih kobila i žirafa, poznaju do tančina noćne navike i egzistencijalne krize hijena i šakala, bave se čak i melanholijom lišajeva na dalekom sjeveru i depresijom zglavkara na bliskom jugu. Nije im nepoznata ni istorija, osobito onaj njen dio koji zanosno pripovjeda o jednom velikom narodu koji nema nikakve veze sa jednim ništavnim narodom čiji smo nekada pripadnici bili u onim dalekim praistorijskim vremenima.
Dakle, pedagogozi su opasna sorta. Kao što su uvijek i svuda opasni svi oni koji znaju sve, a stvaraju ništa. Pedagozi su mali frustrirani učenici onog starog prepredenjaka koji se može zvati i Mefisto. U svojim školicama-laboratorijicama stvaraju malog novog čovjeka. Mali novi čovjek ima ime i prezime koje je stalo u jednu riječ: podanik. Podanik je budući pedagogog, a njegova buduća nauka polako ali sigurno raziđuje ovu zidanicu na pijesku…