I kada, gotovo na kraju ljeta, ljeto nekako dođe, ni tada, čini mi se, ne možemo se odmoriti kao ostali ljudi. Drukčija je, kako je već rečeno i utvrđeno, naša dokolica…
Kud god da se krene i sa kim god da se uputimo i kad god da se zaputimo, brige nas ukorak prate i šapuću svoje skaske, rominjaju svojim kažama. I pošto smo poznati kao ljuđi i junaci koji vječito briže tuđe ako nemaju svojih briga, propadne nam odmor, pokvari se i uskisi razbibrižje i dokolica. Hoću da kažem – mi nikada nijesmo ni dokoni, ni bezbrižni. Uvijek smo i oduvijek sapeti i zgrčeni, uvijek igramo čojske i sojske igrokaze pred hiljadama duša u veličanstvenom teatru apsurda. Gotovo bi se reklo – zadovijek glumimo ljude u vremenima odljuđenim. Tako nam se, izgleda, rođenjem zalomilo. Prosto rečeno – takav nam je soj i korijen.
U čemu je stvar i ko nam je kriv, u dokolici se pitam? Kakvi smo i što smo kakvi jesmo, često zavapim i raskrivam stranice na kojima davnašnji Dvorniković zapisuje: Gord karakter, spremnost na samopožrtvovanu borbu za svoje ciljeve i ideale, čine dinarca nesebičnim herojem, stradalnikom za druge, ali tu njegovu sklonost ne možemo da cenimo, jer nije plod njegovog voljnog htenja i izbora, već najčešće neobuzdanosti i njegovog gordog i povređenog ega. Kod dinaraca možemo ceniti njegovo htenje da oprosti uvredu, da krotko trpi poniženje i nepravdu nad sobom, jer mu je za takvu reakciju zaista potrebno htenje u odrastanju ličnosti kojim on postaje zreo da se bavi društvenim pitanjima bez gneva i bez pristrasnosti…
U svom dokoličarenju i razbibrižju latim se i Jovana Cvijića koji bi bio Jovica ili Jovandeka da nije iz naših krajeva, a ovako je neprevaziđeni veleum i nedosegnuti mudroslov:
Dinarci su ljudi od snage i moći, mahom vrlo visoki, vitki, elastični, nikad gojazni, lica punog izraza, jakih jabučica, sokolovih očiju, najlepši soj na Balkanskom poluostrvu… Još više od svega zadobijaju čvrstim, gorskim moralom, često otmenim osobinama, dubokim osećanjem za zajednicu i požrtvovanjem koje ne prestaje ni pred najdragocenijim žrtvama. Ovo patrijarhalno jezgro je u svakom pogledu najveća protivnost narodima i plemenima vizantijsko-cincarske kulture.
I tako, u dokolici čituckam, a ponekad se i dokoličarski oglednem, pa mi dokono ogledalce kazuje: Mahom i nijesam vrlo visok, niti sam osobito vitak i elastičan (mada u trenucima inspiracije i bez savijanja koljenah mogu dotaći nožne prstiće), lice mi ponekad ima i kiselkasti i mrgodni izraz ( pogotovo kad se u sebe zagledam ili prođem pored nekih sebeljubaca), jabučice mi i nijesu jake, oči su mi pod zasad malom dioptrijom, dakle daleko od sokolovih…Pa se, opet u dokolici, sleđen valom nadošle jeze zapitam: teško meni, ko sam, zapravo, ja?!
Iz gorenapisanog možemo se uvjeriti da mi ni u dokoličarenju ne možemo bez surovih i sumornih egzistencijalnih pitanja i metafizičeskih potpitanja. Jednostavno smo, da ponovimo, takav soj i sklop.
Uputimo li se, kojim slučajem i u trenutku dokolice, ka zavičajnim selima i planinskim visovima sa namjerom, tako plemenito globalističkom, da se briga otresemo i danemo dušom, susrešćemo se sa obaljenim šumama i zatravnjenim njivama, a bogme i sa tužnim rođačkim očima koje tuguju i vojuju, a dobru se ne nadaju. Tuga i briga nas poškrope, a bogme i zapljusnu kada prođemo pored humčica na malenom seoskom groblju. Pa još kad vidimo sastaralu bezrodnu trešnju čijeg smo se cvijeća nekada nadisali i čijeg smo se ploda nekada nauživali. Pa se podsjetimo one divne pjesme B. Lomovića:
Posekli su mi trešnju, onu iznad kuće/Stajala je na bregu ko carica misirska/Jezivi vrisak pocepao je svanuće/Pa kriknula tišina jezivija od vriska/Jauknulo je drvo, jeknulo kroz eone/I nauznak palo posred mravlje kolone./Posekli su mi trešnju, vetrovo odmorište/Kuću svračje dece i detlića dobošara/Livadski ures i sunčevo sidrište/Zagrljaj dugin, odsjaj večernjeg žara…/A nikada nikome nije na put stala/Ni mrava zgazila, ni vidik zaklanjala…
Ne može se, kao što vidjesmo, bez tuge čiste i brige slatke ni u dokolici. Hoću da kažem – takav smo mi soj!
A i u takvim vremenima živujemo i bogoradimo. Dokolicu našu kao oštrica zla paraju bliskoisočne rakete, reže je bratska ruskoukrajinska mržnja, truje je amerikanski crni otrov, zaglušuju je podgoričke socijaldemokratske petardice koje snijevaju da postanu haubice. Pa TV psiholozi, analitičari i seksolozi, tek toliko da natovare dušu i zadušje…
Uputim se ponekad u dokolici i ka rijeci, a pored rijeke trpeza, a za trpezom Vukovi sa Srdanovca, a na trpezi i ića i pića, pa se sitan naslušam i urnebesnih i smehotresnih kaža i skaski. Zakotrljaju se na mjesečini i glave aga, begova i paša, zaplaču i zatuže majke i sestre bezbratnice, zacilikće malo zvono iz razvaljenih crkvina, zapjeva muška snaga dragih prijatelja. Svine nam ponoćno sunce i zasija nam Vučiji Do u ovim vučijim vremenima.
Zbratimi nas dobra rakija i pun Mjesec na dobrom nebu. I tako, u brižnoj dokolici, dočekamo blagoslov jutra…