Mogla je ova kaža, da joj je bilo suđeno, da se zove i drugačije. Možda su drugovi Kurta i Murta, a osobito ovaj drugi, dosadili i Bogu i ljudima. Vjerovatno jesu: i onom glavnom Dasi koji je na nebu ili u nebeskoj zemlji ili usred zemaljskog neba, i onim ljudima koji bi se najradije ratosiljali i druga Kurte i druga Murte, a sve u uvjerenju da ti drugovi nikada neće postati gospoda, ali svakako nijesu dosadili ljuđima u montenegrinskom raju koji bez drugova Kurte i Murte ne bi mogli zamisliti nijedan jedini dan. Kurtamurtizam je zapravo fenomen dostojan fenomenalne državice u kojoj je pomenuti Kurta zapravo Murta, a pomenuti Murta osnivač i čuvar ideologije kurtamurtizma…
U svakoj državi Kurta je već odavno zamijenjen Murtom na radost oduševljenog ili ogorčenje ozlojeđenog biračkog tijela. Čak je i u Serbiji došlo do historijskog obrta: otišao Kurta i došao Murta. Bolje reći: otišao Boris, pa došao Kurta, pa zasjeo Murta. Ko je u pomenutoj ( montenegrinci bi rekli četničkoj) trojci najbolji-prosudite na osnovu arheoloških iskopina koje će možda jednoga dana odgovoriti na epohalno pitanje: zašto je Kurta po pravilu uvijek manje zlo od Murte, ili zašto je Murta razočarao antikurtističke glasače…
Pošto je sve tako kao što i jeste, a sve jeste kao što nije, u regionalnim supersilicama, odnosno u njihovom biračkom stadu, ostala je vječita demokratska dilema, koja je svojstvena demonokratiji u svim izbornim zemanima: koje zlo izabrati, a ne pogriješiti? Ili, prevedeno na faustovski jezik: koja to sila želi zlo, a tvori dobro, odnosno ne želi dobro, a tvori zlo…dilema je, dakle, krajnje uprošćena, naizgled komplikovana, a zapravo najjednostavnija dilemica u našim pojednostavljenim biračkim životarenjima…
Hm, bio bi jedini pravilan odgovor na sva mnogopostavljena pitanjca u vezi sa kurtamurtizmom i drugim dilemama. Hm-to je ako se sjećate neprevaziđeni odgovor svih strip-mudraca, koji su, kao i svi mudraci, vječito u pravu. Dakle: hm, pa kako nam bude…
Kurtamurtizam oličen u dilemama Tomislav ili Aleksandar ili i Tomislav i Aleksandar, s tim što je Tomislav mali i lažni Kurta, a mali Alek, veliki i istinski Murta, očit je primjer naglog i bezgraničnog uzleta demokratije u miloj nam Srbijici koja se prosto-naprosto guši u gustom i ne baš egzotičnom amoku kurtamurtizma. Što bi se slobodnim stilom reklo: u tome nijesu bolji ni oni koji su gori, a svakako ni oni koji su mnogo bolji od uboge, a voljene, Srbijice…
Kurtamurtizam bi, po logici stvari, podrazumijevao demokratski princip poznat kao: sjaši Kurta, da uzjaše Murta. Elem, opštenarodno magarence ne bi izdržalo i Kurtu i Murtu na svom nejakom demokratskom hrbatu. Dakle, jedan je uvijek na grbini uboge demokratske i biračke životinjke, a drugi čuči u prikrajku, ili, što nije rijetkost, vodi magarence zajašeno Kurtom u pobjedničkom zanosu. Svi što bestijalno napadaju Kurtu koji se ponosno šepuri na magarencetovim leđima, željeli bi da zajašu na isto magarence za čije se dobro navodno bore. Sad: da li je magarence baš magare ili je magare nepopravljivo magarence, opet je stvar nečega što bi se eurounijatski moglo imenovati kao demokratsko zrenje nedemokratskih društava iliti euroatlanska inicijacija uz pomoć svih vladinih i nevladinih resora i teških haubica…
Kurtamurtizam, ipak, i pored upornog, a nadasve demokratskog magarčenja nije ni blizu svoga kraja. U Briselu bi se u slobodnom prevodu reklo: bez kurtamurtizma nema evropskog progresa. U Vašingtonu bi se možda prorežalo: kurtamurtizam je jedina ideologija koja garantuje mirni rat i stabilnu nestabilnost u varvarskom dalekom svijetu. U Beogradu se kurtamurtizam fatalistički doživljava kao jedina razbibriga kojom se razbijaju glavice svih onih kojima je još uvijek važno da li će Kurtu i Murtu nekada u nekim eonima budućih vremena zamjeniti neko treći. Kurtamurtizam je kao i moravac neodoljiva vrteška egzistencijalističkog paradoksa. A bez paradoksa nema života koji je, kao bi moravsko čovječanstvo zaključilo, sam po sebi paradoks, bez koga se, paradokslano, ne može…
Montenegrinska verzija kurtamurtizma je unikum kao što i priliči unikum- državici. Kurta i Murta nikada nijesu smjenjivali jedan drugoga u pomenutoj verziji kokainske demokratije. Kurta je, po montenegrinski, s vremena na vrijeme postajao Murta, a Murta se, tek da se i Vlasi dosjete, povremeno proglašavao Kurtom. Dakle, neprevaziđeni smo u svemu, pa i u najapsurdnijem obliku kurtamurtizma u civilizacijskoj historiji…
Milo, Brano i ostali – najtačnija je definicija montenegrinskog kurtamurtizma. Zaključak se sam po sebi nameće: Milo je ponekad Brano, Brano je ponekad Milo, a ostali se ponekad nadaju da bi u vječitoj klackalici kurtamurtizma mogli postati makar mali Murta, kad su već i Kurta i Murta zauvijek riješene pat-pozicije. Kurtamurtizam će se prekinuti onoga trenutka kad na šahovskoj tabli ne bude starih figura koje ratoborno čuvaju svog krvoločnog korumpiranog kralja. Kurta je kralj. Zove se Murta…