Bio jednom jedan Radoje. Taj Radoje nije bio običan Radoje. Bio je Domanović, ako to bilo kom Radoju ili neradoju u domanovićevskim bratskim državicama nešto znači. Ovim bratskim, jakako, koje se onako domanovićevski sa strasnom mržnjom nehotično vole… Bio jednom jedared jedan vo. I taj vo nije bio običan vo. Ono jeste bio volina, ali nekako posebna volina. Volina na kvadrat, matematički rečeno. A vo koji postane volina, pa još dignut na kvadrat, prosto naprosto dodatno povolčen, ne može biti obična volina, već običan srpski vo. Dakle sve što je, po srpski, obično, to je nekako, po svjetski, neobično iliti mimo svijet’…
Običan srpski vo, iliti genijalni brav, odvažio se na drsko preduzeće-mišljenje, iako je znao da od toga u zemlji Serbiji može imati samo štete…I tako dalje i tome slično, kako bi se to u nedostatku ubjedljivije argumentacije i silnije inspiracije kod nas reklo…
Za one koji ne znaju, podsjetićemo se na ovom uzvišenom mjestu kako je Domanovićev vo koji je počeo da razmišlja završio: baš onako kako je i počeo ili kako mu je nebom zapisano: u jarmu, nego kako…
Elem, razlika između Domanovićevog običnog srpskog vola i nedomanovićevog običnog vola je jedino u tome što Domanovićev vo u trenucima inspiracije i filozofskog nadahnuća razmišlja o jarmu, a nedomanovićev vo bez inspiracije i filozofskog nadahnuća nosi taj i takav jaram…
Kome li je teže: običnom srpskom volu koji razmišlja ili običnom nesrpskom volu koji nehotice razmišlja? Hm. Koliko li ono anđela može stati na vrhu igle… Vo je vo, sholastika je sholastika. Srpstvo je srpstvo. Radoje je Domanović. Da sam nešto rogat, kao mnogi koje poznajem, a koji vjerovatno misle da sam najobičnija rogata, pa još srpska marva, izabrao bih razmišljanje i jaram, ako već jedno bez drugog ne ide. Jaram bez razmišljanja je običan jaram. Kao što je vo koji ne razmišlja običan vo. A vo koji je sklon opasnom poroku razmišljanja: običan srpski vo. Vidjeste li, vi koji vidite, koliko je ovome, koji baš i ne vidi najbolje, stalo do srpskog ukrasa koji i jaram učini jarmom nad jarmovima? Valjda sam, zanijet nadahnućem i podjarmljen pregnućem, ustanovio da je bolje biti slobodan nego porobljen rob. Valjda. Radoje će ga znati. Ne onaj Radoje. Nego ovaj. Na Domanovića mislim…
Svaki živi stvor, pa i običan srpski vo iliti volina, po zakonima zoologije, jer sve iz nje, avaj, proističe, podjarmljen je nekim jarmom. Običan srpski vo- vaseljenskim jarmom, o divote i podviga, a običan vo koji nije srpski, nekim najobičnijim jarmom. Pa kad već biramo između jarmova: izaberimo onaj vaseljenski, a ne ovaj obični- malosvjetski, zastidni, naizgled svjetski- olbrajtovsko-klarkovski, milovsko-natovski. markovićevsko-žbirovski. Vaseljenski jaram je, naravski, teže nositi nego običan patuljasti jaram, pa je, shodno tome, prvi jaram u odnosu na drugi pravi-pravcati orden slobode…
Dakle, ako smo već robovi, a jesmo, budimo robovi nad robovima, nosimo jaram nad jarmovima, i dičimo se što češće i gordije svojim slobodarskim i tako dalje prkosima i inatima. Jer, jaram nas je održao, kao i pjesma u jarmu-njojzi hvala…
Suma sumarum: običan srpski vo je sve samo nije običan. Ne čine ga običnim ni obični rogovi, ni obične taljige, ni obična džada, ni običan gazda kojeg po džadi vuče. Misao je od običnog srpskog vola napravila roba koji je svjestan ropstva, ali se sa tim ropstvom ne miri iako zna, kao svaki pametan stvor, da se jarma ne može osloboditi. Nosiću jaram nad jarmovima, poručuje obični srpski vo, ali ću biti slobodniji od onih koji nose običan jaram…
Dobro, to kod Domanovića nije baš tako, ali ovo su neka postdomanovićevska vremena kojima ni Domanović, gorostas sarkazma, nije baš dorastao. Nije čak ni sarkastični genijalac prokljuvio da će doći vrijeme kad će podjarmljeni srpski vo biti lučonoša slobode u odnosu na recimo, recimo…
Pa da: u odnosu na montenegrinskog vola! U tome je kvaka. U tome je postdomanovićevski trijumf Domanovića! Običan montenegrinski vo je naddomanovićevski Domanović. Lijepo bi se reklo i srčanim pečatom zapečatilo: robovsko čudo nad čudima. Volina nad volinama, ničija, a svačija, samo ne srpska…
Montenegrinski vo, rogat kao i svaki vo, vuče taljige, kao i što priliči volu, tegli gazdu, što i jesu volovska posla, nosi jaram, po pisanom jaramskom usudu, ima sve volovske atribute: papke, rep, roj muva na nezgodnom mjestu, ako je ljeto, ili paru koja bije iz volovskih nozdrvetina, ako je zima, ima svoju tužnu volovsku sudbinu, ali nešto nema i neće ga, sva je prilika ni imati…
Ako je običan srpski vo pokazao zapanjujuću sposobnost razmišljanja i time se svrstao u počasni red domanovićevskih volova, zašto je običan montenegrinski vo koji takođe pokazuje povremenu sposobnost razmišljanja, zaista beznadežan slučaj? I jedan i drugi imaju jaram: jaram nad jarmovima i običan jaram. I po tome više naliču jedan drugome, nego što se razlikuju. Ali opet, razlika je drastična. Šta li to običan srpski vo ima, a običan montenegrinski nema? I kako bez toga što nema, može biti vo… Običan. Montenegrinski…