Krive Drine
Sve su Drine ovog svijeta krive. Nikada se one neće moći sve ni potpuno ispraviti. Nikada ne smijemo prestati da ih ispravljamo ( Ivo Andrić)
Bolje je da ćutim, moj zemljače. Jer znam šta će biti. Ne zato što sam mudar, već zato što je očigledno. To što je očigledno ne znači da je vidljivo. Ponekad umjesto očiglednosti poraza treba izabrati iluziju pobjede. I nije to od juče. I nema to veze samo sa nama, malima i ovdašnjima…Uostalom, živi u svojoj iluziji, a meni prepusti istinu o kojoj se nema šta reći, a da ne liči na psovku. I na crnu žuč.
Nije, dakle, problem u Drinama, problem je u ljudima. Krive Drine bi se i nosile na plećima kao životni udes, samo da je pravih ljudi. Ili makar pravog čovjeka, ovozemljanina, koji bi olakšao teret i pospremio po kući. Makar, toliko. Izbacio đubre i očistio prašinu. Pokrenuo veliko spremanje u maloj državi o kojoj ime sve govori. Za taj posao higijeničarski trebaju rukavice, vrli zemljače, ali i ti znaš da više trebaju čiste ruke, a najviše čista savjest. A gdje naći čistog čovjeka u Gorici Crnoj za te prljave poslove, moj naivni zemljače? Ima li ga, a ako ga ima, gdje je? Da li je ovdje i sada ili je negdje i nekada, ili ga nikada nije ni bilo? I ima li on veze sa nama ovakvima i da li bi na smetlište izbacio najprije one koji se predstavljaju čistuncima, pa tek onda one koji su zakrmačili sve što su dotakli. Bolje je da ćutim, jer znam. Ne zato što sam mudar, već zato što je očigledno. I zato što sam sada i ovdje. I zato što je slično uvijek i svuda. Mada je, ruku na srce, ovdje crnje i mučnije nego bilo gdje. I ime državice potvrđuje našu muku…
Drine se, znamo to po sizifovskom udesu, ispraviti ne mogu. A mogu li ljudi? Mogu li nekad krivi, postati-pravi? I kad su pravi—onda kad su bili krivi ili sada kada pokušavaju da se isprave? I kada su varali—tada ili sada? Ili varaju zauvijek, jer politiku shvataju kao prevaru. Teška je, preteška jednom izgovorena laž: Tamo gdje prestaje moral, počinje politika. Ako je u tome suština, onda suštine nema. Ako nema suštine, nema ničega. I postaje svejedno. Kurta- Murta. Trla baba lan. Kad na vrbi rodi grožđe…Bolje je da ćutim, jer znam. Ne zato što sam mudar, već zato što se uvijek obistini i najmučnija slutnja u državici koja svojim imenom sluti i priziva…
Uzvišeno je klicati slobodi, slobodarski zemljače. Pridružujem se ćutanjem svojim. Jer slobodarski glas bi mi zaličio na vapaj onoga koji ne vjeruje, a još uvijek se nada. Može li takav biti i takav postojati? Može li nada bez vjere i vjera bez nade? Ovdje sve može, jer nikada ništa i nije moglo po pravdi i istini. I mogu li čuti kliktaj slobode oni koji ne čuju ništa osim sopstvenih riječi? A te riječi govore o ropstvu sa maskom slobode. Obrazina slobode koja se na kraju naruga onima koji su joj vjerovali. I ostavi ih, kao mnogo puta do sada, da uživaju u sopstvenom poniženju. Koga zmija ujede i guštera se boji. A ima li još nečega na našoj pozornici osim zmija i guštera? Vjerujem da nema, a nadam se da ima…
Bolje je da ćutim, jer znam. Ne zato što sam pametan, već zato što sam obeshrabren. Jer, čemu hrabrost u državici u kojoj se o hrabrosti samo zbori. Puna usta hrabrosti, a puno srce straha. Biva to još ponegdje, ali nigdje kao ovdje. Puna usta hrabrosti, puno srce straha, puni džepovi Judinih srebrnjaka ili Milovih zlatnika, sasvim je svejedno. I kad govore, kad prozbore, kad zagrme, čuje se zveket. I taj zveket ne da slobodi da se čuje. A zveket se ne može sakriti. Ne može se sakriti ni šušanj straha u srcu onih kojima su usta puna junaštva. I onih gore i onih dolje, i onih donjegornjih i onih goredonjih jer izgleda da razlike nema…A da li je kriv onaj koji razliku ne vidi, iako mu je vid sasvim dobar-oko sokolovo-ili su krivi oni koji se ne razlikuju od onih protiv kojih se bore? Možda sve to i nije baš tako, uznadani zemljače, ali je opasno slično i ta sličnost je naš poraz. Čast izuzecima kojih je sve manje, jer sve je više onih koji po izuzecima pljuju…
Bolje je da ćutim, jer znam. Ne zato što mi je znanje veliko, već zato što mi je nadanje malo, a tako bih volio da naraste kao ukvašeni nasušni hleb. Pa da bude za svakoga po zalogaj nade i po zalogaj vjere i samo po mrvica straha koja će nas braniti od sebe samih. Jer šta nam vrijedi ako dobijemo sve, a borili smo se za ništa? I mogu li shvatiti oni koji imaju sve, da nemaju ništa, a oni koji nemaju ništa da ne treba da imaju sve? Teško da mogu, jer da mogu ništa ne bi bilo teško. A najmanje bi bilo teško ono što je sada najteže. I ako ikada dođe do promjene koliko će lopova biti na slobodi, a koliko će pravednih biti u tamnici? Hoće li opet kao do sada: lopov carevati, a pravednik tamnovati u ovoj državici koja je daleko od pravde koliko od same sebe…
Bolje je da ćutim, jer znam: sloboda traži ljude. A da li ljudi traže slobodu?
Jedan Komentar