Dobri su nas ljudi istrajno savjetovali: doručak je najvažniji obrok. Može bez ručka, ali bez doručka, zemljače, ne valja. Ono, ruku na srce, može i bez doručka i bez ručka, večeru da ne pominjemo, ali nije dobro.
I tako: dan počnite doručkom, bez koga se može, ponekad i mora, ali, bilo bi poželjno. Dan možete početi i sa Frojdom. Bez njega se ne može, a s njim baš i ne valja, ali je neizbježan. Htjedoh reći—bez doručka ne valja, no on se može izbjeći, a bez Frojda za doručkom je poželjno, ali to se ne može izbjeći. Prokleta, pa još frojdovska, ljudska priroda! Uvijek upitani čovjek nađe neku zabavu koja mu, o prokleta frojdovska prirodo, nekako izađe na nos.
Mislim se: kako bez genijalnog seksologa Frojda kad je on u svakom tanjiriću, na svakom astalu, u svakom namazu i premazu, iza svakog ćoška na svakoj ulici, a pogotovu u svakom kabinetu, jer su kabineti prave frojdovske ordinacije, pravi-pravcati poligončići za dokaz svih frojdovskih hipoteza. Hipoteze su, potpuno je jasno, jedine čvrste činjenice našeg i vašeg obezljuđenog sistema.
Srkućući čaj od nane koji me smiruje, čitam Frojda koji me uznemiruje i čiji me odgovori zagorčavaju koliko me i zaslađuje med koji o doručku kusam.
Odjekuje atavistički crni tam-tam u zaglušenom sluhu dok zatomljeni urlici vrlog novog svijeta učitavaju svoj urnebes u zbunjenu tintaru mamurnu od probušenog paučinastog sna. Tako to biva dok nesrećne horde, koje kanda zovu migrantima, kucaju na naša vrata, zapravo grebu po vratima kao šapice apokaliptične jeze. Valjda, nameće se zaključak, postoji i neko nesrećniji od nas u ovom unesrećenom svijetu. Valjda bi trebalo biti srećan zbog toga. Valjda naši dramoseri koji vladaju ovim dramaoseratorskim zabranima žele upravo to. Da nas učine srećnim jer, o vremena, o običaji, postoje veće nesreće nego što je ova naša. Stoga smo zapljusnuti slikama nove postmodernističke apokalipse, koja se može tumačiti i kao nova seoba naroda, a koju su, o veličanstvenog cinizma, uzrokovali upravo oni koji spasavaju svijet! I ništa nam nije jasno ili je jasnost toliko oštra da nam secira zbrčkani um takvom silinom da tu više nema lijeka. Zapravo: ubija nas sistematski taj zapadnjački humanizam koji tancuje nepogrešivo na crnu muziku genijalnog proroka Sigmunda Frojda.
Frojda su krvoločni humanisti, odavno već, proglasili za prevaziđenog diletanta, seksologa koji ne izlazi iz mračnog podruma podsvijesti. I žestoko su pogriješili, jakako, jer su upravo oni bezizlazno i konačno prikucani za kauč oca psihoanalize. Može se, dakle, Frojdom sve objasniti, jer je sve ovo oko nas i u nama nepodnošljivo frojdističko orgijanje.
Čitam Frojda za doručkom kao što čitam udžbenik vladanja ili pravila službe izvan kojih ništa nema. Podsjetimo se uz tople kiflice nekih naučenjakovih zapažanja:
Svi koji hoće da budu plemenitiji nego što to dopušta njihova konstitucija zapadaju u neurozu. Oni bi se bolje osjećali kada bi mogli da budu rđaviji…
Dakle, u tome je kvaka: naši dobročinitelji i usrećitelji ne mogu da izdrže teror dobrote. Stoga žele da stvore svijet u kojem će osjetiti olakšanje. Taj svijet mora da bude rđavi svijet u kojem će, naravski, svi živjeti rđavo, osim onih koji su ga stvorili. Jasno je svakome, ko hoće da mu bude jasno. Elem, pokucajte na (frojdovska) vrata i otvoriće vam se.
Nadalje, otac psihoanalize zapisuje u znoju lica svoga i uz bijele praškaste vitamine kojih se, i da je mogao, nije želio odreći. Čovjek je, kao i u svemu drugome, i u tome bio u pravu:
Mi možemo civilizaciji lijepo računom pokazati da ono što društvo naziva svojim moralom staje više žrtava nego što samo vrijedi i da njegovo postupanje niti počiva na istinitosti, niti svejedoči o mudrosti…
Dakle, dragi zemljače, kao što i sam znaš, Frojd je opet pogodio: moral odista boli. Elem, da bismo se oslobodili bola, silom logike, moramo se osloboditi morala. Ovaj metod odavno već primjenjuju oni koji se staraju o moralu našeg društva. Zbog toga imamo zapanjujući apsurd kao krajnju i jedinu tekovinu njihovog vladanja. Nemoralni s pozicija vlasti pozivaju na moral one koji se valjaju u blatištu njihovog nemoralnog vladanja.
U svom čuvenom pismu Ajnštajnu, upućenom 1933. godine Frojd vidi jedan od glavnih motiva za rat u čovjekovoj urođenoj sklonosti ka zlu i destrukciji. Ta urođena sklonost je izvedena iz nagona smrti. Izgleda, teško nama, da mi živimo u civilizaciji smrti, a ne u civilizaciji života. Nama, dakle, upravljaju oni koji u ime života slave smrt, a u ime opstajanja, nestajanje. Stoga nas zapadnjačke vlade, ukoliko gledamo frojdovskim, da ne kažemo istinoljubivim očima, više podsjećaju na pogrebne povorke, nego na operativne kabinete. Zapitajmo se: na čiji pogreb su pošli u crnim limuzinama i crnim odijelima? Zapitajmo se, nadalje, jesmo li zaista živi, i da li to oni nas …Šta nam, zaboga, rade, jer postoji i nešto gore od umiranja…
Đavo je, tvrdi Sigmund, izgovor za izvinjenje Boga. Smijemo li svojim slaboumljem dodati nešto ovoj promucanoj lozinki zemaljskog trajanja? I da li je đavolje ljude stvorio đavo ili je u kibicerskoj nasladi još neko umiješao prste?
Vjerujete li vi, propituje nas maestro Frojd dok odbija dimove iz svoje čuvene lule, da bi jedna šaka lažljivih častoljubaca i nesavjesnih zavodnika uspjela da pusti s lanca sve te zle duhove, da milioni onih koji su vođeni nisu krivi zajedno sa vođama? Usuđujete li se da se i pod tim okolnostima borite za isključivanje zla iz duševne konstitucije čovjekove?
Smijemo li dodati, ranjeni zemljače: bez zla se ne može, kao što se ne može bez uživanja. Uživaju upravo oni koji su i stvoreni radi uživanja, i koji su zlo upravo prigrabili kao jedini smisao i razlog vladanja.
I zato se ne pitajmo zašto je sve kao što jeste i šta se sve skriva iza ovoga što jeste. Ogoljeni smo do gole kože i tu se ogoljavanje ne zaustavlja.
Doručak ili Frojd? Doručak bez Frojda je kao preslađena kafa. Bolje je popiti nešto drugo. I nazdraviti sopstvenom strahu.