Sjećaš li se još uvijek ovoga, pamtljivi školovani zemljače? Ili ni tebi, ni meni više nije do toga? Mislim—do pamćenja i nekakve škole, koju, ruku na srce, nikada nijesmo nešto ni voljeli. Sad ko je kriv tome, Bog će znati. Vjerovatno—mi. Najlakše je, teško nama, na nas svaliti svu krivicu.
Dok cvrči cvrči cvrčak na čvoru (ako se dobro sjećam) crne smrče, prolaze (ako nije privid) naši zemaljski dani pokadšto okrilaćeni nebom. Ovaj spomenuti sjetni ili veseli cvrčak, đavo će ga znati, bijaše nekada davno ( o, da li je i sada) primjerom aliteracije. Aliteracija bješe nekada (ili se na montenegrinskom kaže: nekoć) stilska figurica koja se, ako me sjećanje varljivo ne vara, sastojala od uzastopnih ponavljanja suglasnika ne bi li se pojačala ekspresivnost pjesničkog jezika. Da li je to još uvijek tako, pitaj Boga, ako već nemaš pametnija posla. Hoću reći- ni aliteracija nije što je nekada (nekoć) bila. Ni škole nijesu što su nekoć bile, ni nastavnici nijesu što nekoć bijahu, ni đaci, ni klupe, ni krede ni stolice, ni školski hodnici i zahodi ( kaže li se to tako, teško nama). Ni država, ni svijet nijesu što su nekada bili, pa naravno, ni pjesnici, a ni jezik pjesnički u kom više, o crnog slučaja, o zloga udesa, možda i nema aliteracije…
Cvrčaka, zasigurno, još uvijek ima. Ili i tu drsku tvrdnju treba argumentovano obrazložiti, jer ništa što je starije od glavnoga Cvrčka ne može zasigurno postojati u Gorici Crnoj ukoliko sa pomenutim poglavarom Cvrčkom nije u nekakvim rodbinskim ili političkoposlovnim vezama ( ili se kaže suprežju, đavo će ga znati).
Elem, tog cvrčka na čvoru crne smrče opjesmotvorio je stari dobri Vladimir Nazor, ukoliko se neko još uvijek u zemljici cvrčaka, u milozvučnom Montenegru i pitomoj Serbijici, još uvijek bakće sa takvim trivijalnostima, kao što su stari dobri pjesnici. Nazor je onaj stari dobri pjesnik što je prekjuče forsirao Neretvu sa kravicom i knjižicom ne bi li zauvijek sa drugovima partizanima slistio ravnogorski bradati pokret koji se baškario u fašističkom zagrljaju sa druge strane rijeke, mislimo Neretve. Tako je makar to u filmovima starog dobrog Veljka Bulajića, ukoliko je nekome još uvijek stalo do partizana, četnika, Neretve, Nazora i V. Bulajića…
Taj cvrčak koji cvrči na čvoru stare smrče je svojim cvrčanjem vo vjeki vjekov obilježio moje školske dane. Taj isprazni, no neodoljivi sumračni nokturno je postao i ostao himna našeg đakovanja. Muziciranje na čvoru stare smrče i sada me zaljulja talasićima sjete, valovima nostalgije i volnama naivnosti i milokrvlja. Taj fantastični cvrčak me je uspavao baš pored crne smrče svojom violinom sumraka i tamo, sve mi se čini, još uvijek u nesanici drijemam. Cvrčak na čvoru crne smrče kriv je za moju društveno -političku neodgovornost i neambicioznost… Eh, od toga se još ne oslobodih, a kanda ni neću…
I sada kad čujem cvrčka (nije neophodno da bude na čvoru stare smrče) sjetim se Nazora, Neretve, partizanštine i ravnogorja, a prvenstveno veličanstvenih paradoksalnih ( na ivici čudesnog metafizičkog noža) gimnazijskih dana i ostalih trivijalnih i slatkih bedastoća koji su učinili od nas upravo ovo što nas je i sledovalo.
Ostadosmo, nostalgični zemljače, cvrčci na čvoru crne smrče koji pretrajavaju i dodijavaju i Njemu i njima. Jer biti cvrčak—Cvrčkov je blagoslov, a biti cvrčak na čvoru crne smrče—muka je i nevolja ljuta. I sve nas je manje u lijepim sumracima, a sve je manje i lijepih sumraka i crnih smrča, a osobito čvorova na crnim smrčama. Tako, polako, ali sigurno, postajemo ugrožena vrsta koja bi se najradije vratila u poeziju nekog starog dobrog pjesnika, pa ako mora—i Vladimira Nazora, mada bijaše mnogo boljih. Eh, gdje bi nam kraj bio kada bismo, recimo, zacvrčali u nekom Raičevićevom stihu, jer u njegovom divotnom pjesmotvorju ima mnogo trava, mrava, a čini mi se, ukoliko me varljivo sjećanje služi, i cvrčaka bez crne smrče…
Tako su nas glavni Cvrčak i drugovi cvrčci izmjestili u nekakvu sporednu poeziju da tamo sjetno cvrčimo dok nas strune služe. I u toj gluvoj sumračnoj sobi slušamo sami sebe.
Vidjesmo li na očiglednom primjeru kako se više neće pisati istorija čovječanstva, pa makar ono bilo majušno kao što je i inače uvijek bilo? Vidjesmo li, voljeni zemljače, da se Gorica Crna i Srbijica tužna odavno pretvorila u zemlju pogrešnih cvrčaka. I vidjesmo li, na kraju( ili se kaže na koncu) da uprkos tome( ili se kaže unatoč) život ide dalje. I da je jedna od najljepših melodija muzika cvrčka na čvoru stare smrče sa kojom glavni Cvrčak i drugovi cvrčci nikada ništa nijesu imali. Prvo: ne osjećaju poeziju. Drugo: od sopstvenog jezivog cvrčanja ne čuju cvrčke. Treće: istoriju čovječanstva su svojim zlom pretvorili u udžbenik entomologije. A oni cvrčci iz onih dana sa entomologijom nemaju ništa.
Nakon svega, čućete cvrčke i učiniće vam se da neko dolazi po vas.