Putin prijehal u raspevani Beograd. Dobrodošli, Vladimire Vladimiroviču! Između Vas i krvoločnog dobitnika Nobelove nagrade za mir, onog gospodina koji umjesto bijelih golubica diljem svijeta šalje dronove, ipak biram Vas. Iz moralnih i emotivnih razloga.
Između vojne i gej-parade, ipak biram ovu prvu. Iz moralnih razloga. Mada paradiranje baš i ne volim. Avaj! Ogriješih se o komitet sadomazohističke političke korektnosti. Po tom globalnom komitetu Sunce izlazi na zapadu, a seks je homoseksualna filozofija postmodernističkog koncepta…
Nego, nećemo o tome.
Voli Srbadija da peva, pa to ti je. Onomad bješe: pesma nas je održala, njojzi hvala.
Pevali su drugovi partizani po šumama i gorama. Pevali su i braća četnici po gorama i šumama. Partizanija za praznim astalom (time su se makar hvalili, tome su nas makar učili) sa titovkom šmekerski naherenom, a kraljevska soldateska u otadžbini, iznad trpeze pretrpane čvarcima, švarglama i krvavicama (tako se makar pričalo) sa zabačenom masnom šubarom i krezubim rakijskim pogledom (tako su nas makar učili). Bile su to slične melodije, a ni tekstovi se nijesu mnogo razlikovali. Dakle, pevalo se i pucalo, što bi se reklo, pesma je bila ko mitraljez šarac, prava-pravcata ubitačna poskočica.
Đetići su rijetko pjevali. Nije da im nije bilo do pesme i pjesme, ali oni su nekako, sami po sebi, bili i pesma i pjesma. Epska, junačka, naravno.
Elem, pesma je širom Srbadije učinila svoje. Pokazalo se da su drugovi bili bolji pevači od braće. Drugovi su pevali, braća su kukala i to, bogme, još traje.
Đetići, uglavnom, duboko promišljaju i skloniji su pripovjedanju. Oni su pesmu i pjesmu nekako prevazišli. Izdigli su se i iznad života i iznad pjevanja.
Srbadija je uvijek pevala, a gotovo nikada joj nije bilo do pesme. Ili je, avaj, Srbadiji do pesme jedino i stalo?! Okreni-obrni tako je i bolje. Jer, ko ne sluša pesmu, slušaće oluju.
Đetići nijesu skloni takvim dilemama. Oni, jednostavno, vole da im drugi peva i da uživaju u gordom slušanju i ponositoj poslušnosti.
Što gora vremena, to više pesme. Serbija se ovih dana pretvara u ogromno vašarište, u grandioznu šatru. Istina, vašar je svekoliko modernizovan i šatra je ponešto futurizovana, ali – vašar je vašar, a šatra je šatra. Bujica muzike, brzaci ritmova, virovi šarenih melodija preplaviše gradove, palanke, ušorena sela i razbacane selendre, zapljusnuše gospodstvene i blagoslovene vinograde, milonosne šljivike, namučene njive i oranice. Jadni čojek se u čudu pita: ima li iđe ikoga u našoj vozljubljenoj Srbijici, a da ne peva, pa makar i zlo mislio? Jesu li i nepjevači nasilno postali statisti u grandioznom grand-paradiranju? Opštenarodno veselje kuljnulo je sa svih TV kanala, Srbijica peva kroz suze, prepušta se čašolomnom meraku i srcelomnom i glavolomnom karasevdahu. Zvezde, zvezdice, parade, paradice u svako doba dana i noći, na svim televzijama kao u najlluđim snovima i vizijama. Još samo da zapevaju voditelji TV dnevnika pošto je autorka Utiska nedelje izgleda otpevala svoje. Čojek se u čudu pita: da li je ovaj narod toliko srećan ili nam spasa nema?!
Đetići, naravski, mudro ćute i pametno zbore sve znajući da su oni pokoljenje za pesmu i pjesmu stvoreno, a ne za pevaniju.
Nego, kako mali Aca, koji želi da bude Aleksandar Veliki, najavi neku bolnu reformističku terapiju, tek što pripremi špric i pucne noktićem, muzika se pojačava kao pink-anestezija. Nadjačavaju se zurle i talambasi, brundaju basovi i vrište soprani, rasteže se mijeh harmonike, soliraju u pomami rok-gitarčine i lude činele. Rokeri pevaju dvojke, narodnjaci prepevavaju rokerčine. I traje i traje to nemilosrdno šibanje, i traje i traje to nemilosrdno propadanje. Sve po recepturi starih majstora mraka: udari ga po ušima i properi mu mozak. Nikada centrifuga nije šljakala u ovoj brzini. Grand-parada mile nam Srbijice probila je zvučni zid i ovo što sad slušamo više nije muzika nego kukanje po notama. Raspevavanje bola. Dranje uz deranje. Kad ne staviste prst na čelo, metnućete ga u uvo.
Htjedoh reći: kad ti nije ni do čega, mora ti biti do pesme. Htio ne htio postao si dio dobrovoljnog pevačkog društva, a dirigentska palica postala je i prutić i malj. Kako kome u opštenarodnom veselju.
Stare rokere gledamo u grand paradama, grand paradiranje osjećamo u sopstvenim životima. I sve se tješimo – nije baš tako strašno i nijesmo baš tako nisko. Pali. Može i gore.
A đetići, ko đetići. Njihovi većinski životi su sami po sebi jedna grandiozna grand-pesma. Pokoljenje za pjesmu stvoreno odavno živi svoju pesmu. I samo pokatkad, u danima velikih svetkovina zapjeva:
Još ne sviće rujna zora. A kad će svanuti ni Đekna ne zna.
I seire, u poniženom ponosu. Jer od njih boljih nema. Ni u pesmi ni u priči.