Dragi moj zemljače, znaš ti to dobro: kad čovjek nema pametnijeg i berićetnijeg posla, može se baviti mnogim uzaludnim rabotama. Može kopati po starim knjižurinama, inkunabulama koje prašnjavo uzdišu u svojoj zaboravljenosti i uzaludnosti. Može hvatati zjala, premjerati nebo, premještati gore i more, hvatati odjeke zagrobnih glasova, pisati i snovati o poštenju i lopovlucima u miloj nam i dičnoj Gorici Crnoj. Sve ti je jednako besmisleno i sve ti je po sličnosti uzaludno. Kad isušiš more i premjestiš gore svojom malom i nikakvom snagom, tada će nestati lopovčića, lopova i lopina i tada ćemo živjeti u nečemu što je po bajkoličju svojemu najsličnije raju. A šta ćemo ovakvi u raju, ako tamo greškom nebeske administracije zapadnemo, samo Administrator zna.
Kao provjereni i nepopravljivi dokoličar zabadam nos u mnoge stvari koje me se baš i ne tiču. Otpuhujem prašinu sa knjiškog hrbata, prelistavam užutjele stranice i čatim nekakav davnašnji prepis iz bogodavnog Grbljanskog zakonika u kojem na jednom mjestu stoji: Koji bi kmet ili knez uzeo ili dao tajnoga mita, a ne bi po duši pravo sudio, da mu se ubiju dva vola i da ih pojede knežina, i da više ne može nikad u kmetove ni za kneza biti…
Pomenuti zakonik pisan je prekjuče, 1427. godine i kao što vidimo još nije stupio na snagu, a kad će, ni Đekna ne zna, a kamoli naši časni pravosudnici i prvasuđaje. Ako se ne poštuje nešto što je bilo, kako će se poštovati nešto čega odista nema…
Grbalj se nekada vezivao za kneza koji je završio u carstvu nebeskom, a danas se vezuje za drugoga kneza koji je, avaj, završio u Spužu. Naravno, ovome- završio- dočitajte metaforičnost i u drugom i u prvom slučaju. Lično bih volio da drugi grbljanski knez dokaže svoju nevinost i da kao supermen-osvetnik izleti iz spuškog bajboka i rastjera knezove tame u crnoj državici. Koliko je to moguće i da li je to uopšte moguće i koliko mi je nadanje uzaludno-prosudite sami…
Elem, ne bih, jer sam ipak hrišćansko čeljade, dosoljavao ničiju muku niti seirio nad nečijom nevoljom. Spućenom insanu lako je udarati šamare i prevaspitavajuće ćuške. Podsjetimo se da svi kazamati na svijetu imaju kazneno-popravnu funkciju. Dakle, nikada nije kasno za ćorkanu, kao što nikada nije kasno da se popravite i postanete pravi ljuđi. Bilo je takvih primjera, ali ne bih sad o njima. I o tome piše nešto u prašnjavim inkunabulama koje, valjda, nijesu bile propagadni materijal. Mada ni to nije isključeno…
Lopovčića iz naslova ove kolumnice uvijek je bilo i biće po šumama i gorama naše zemljice ne baš ponosne. Oni se rađaju i razmnožavaju i taj raznobojni rasadnik teško je zaustaviti. Lopovčići iliti šišnjari nekako su i dio našega dičnoga folklora bez kojeg se ne može zamisliti nijedna istinoljubiva priča o našoj lažnoljubnoj državici. Cinici bi rekli: lopovčići bi bili lopovi da su mogli dokučiti krupniji plijen. Možda nije stvar u potrebi da se samo potkrada, već u nemogućnosti da se krade. Ko će ga znati. I o tome nešto piše u pomenutim knjigama koje uzdišu u svojoj uzaludnosti. Bilo kako bilo, lopovčići su autohtona vrsta koja bi mogla biti i dio turističke ponude. Toliko su ljupki i dražesni u poređenju sa ostalim naslovljenim vrstama.
Lopovi su sledeći stepenik našeg državnog gradacijskog niza. Lopovčići često završavaju u bajboku, lopovi, iako više i umješnije kradu, vrlo rijetko dopadnu tamnice. U našim zatvorima više je šišnjara koji su maznuli nečiju kokošku ili ajfon, nego lopova koji su drpnuli nečiju imovinu ili budžet. Tako to nalaže naše državno ustrojstvo i progres. Dakle, malo je nepoštenih, mnogo je više poštenih lopova i lopurdi koji se u našoj leksici imenuju kao sposobni ljudi ili poštenjačine. Ukoliko u vašem društvu nekim čudom sjedi sposobna poštenjačina znajte da ste uspjeli u životu. Makar po aršinima naše tradicije, a bogme i evroatlantskih integracija. Pošteni lopovi su uglavnom pouzdani čuvari naše imovine, naše kase, našeg budžeta. Što je lopov pošteniji, odnosno veća poštenjačina, to mu je veća kasa povjerena na čuvanje. Pošteni lopovi su u bratstvu i jedinstvu sa poštenim inspektorima, sudijama i tužiocima koji takođe, veoma prepošteno, obavljaju svoj posao i stiču status nacionalnih poštenjačina, serdara i vojvoda. Poštenjačine su veoma dobro raspoređene, reklo bi se utemeljene, jer na njima počiva naša neovisnost, suverenost i prčevitost.
Lopine su treći stepenik naše muke i bruke i nevolje ljute. Ako poneki lopov i završi u memljivoj tamnici, lopine sigurno okova ne dopadaju. Njih je najmanje, oni su rijetke zvjerke kojima se dive pokoljenja. Oni su izvan i iznad svega i svačega. Oni određuju mjesto i poredak svima i svuda. Oko njih, kao u haremu, igraju lopovčići i lopovi, čuvari tuđeg blaga. Naravno, njihovo blago ne čuvaju naše poštenjačine, jer lopine vrlo dobro znaju sa kim imaju posla. Lopine određuju ko je lopov. Ko će dopanuti kazamata, a ko će završiti u lopovskom raju. Lopine odlučuju o poštenju, lopine stavljaju rešetke preko naših života. I o tome ima nešto u pomenutim knjigama. Elem, ni to nije od juče. Ni od prekjuče. Lopine su prastara vrsta koja je preživjela sve smakove i kataklizme. Oni će posljednji sići sa ove urnebesne pozornice. Kad ne bude nikoga, potkradaće jedni druge. Kad ne bude ni drugih, otimaće od sebe. Kad otmu od sebe, shvatiće da je došao kraj. Kad dođe kraj, izmiljeće iz svojih zlatnih jazbina lopovčići, lopovi i lopine. Mladunci dolaze.