U Trijadama zapisah o psima:
Sve više sliče vukovima
Pojavljuju se niotkud, u čoporima
Sve češće nasrću
Utjeruju strah u kosti
Niko im ništa ne može
Baškare se na raskrsnicama, u fontanama, brekću na pločnicima, u haustorima
Nasrću na djecu i starce
Otimaju torbe i kese
Preže ispred kućnih vrata
Gospodari grada
Sa zalaskom počinju orgije užasa
Pseće vrijeme…
Dakle, pisah o psima i vukovima, a opisivah ljude u psećim vremenima. Vučji čopori, postaše pseći, a pseći se pretvoriše u ljudske. Sve je manje vukova, sve je više pasa. A i psi uzmakoše pred paščadima. U našoj tradiciji opstajalo je vjerovanje: vuk je vuk, pas je pas, a pašče je pašče. Tri kategorije, tri stepena poređenja. Tri stvarnosti. I onespokojavajuće proročanstvo. Ko nije vuk, taj je pas. Ko nije pas, taj je pašče. O paščadima je riječ.
O čoporima koji se uliče, koji nasrću na sve što je dobro, lijepo i pametno. Pašče nasrće u mraku. Njegov lavež je psovka, njegova psovka je izvršenje, izvršenje je zločin.
Čopori imaju alfa mužjaka koji stvara pseća vremena i postavlja svoja pravila. Prav ila su opštepoznata. Po tim pravilima dolazi se do obezljuđenja. U obezljuđenim vremenima sve je moguće, sve osim onoga što vodi očovječenju. Imamo li snage da se odupremo čoporu? Otpor u civilizovanim vremenima podrazumijeva političku volju. Oni koji vode državu kreiraju pravila. Pravila za ljude, ne pravila za čopore. Država koja ne brani pravila nije država, nego razbojište. Razbojište je kazna svima koji nijesu u čoporu. Nepristajanje na čopor uspostavlja državu ili vladavinu prava. Dakle, u pitanju je izbor i iskonska potreba da čovjek čovjeku bude čovjek.
Čopori nijesu samo prijeteće režanje. Čoporska ozvjerenost ovih dana baca bombe na novinarske redakcije. Prebija novinare. Ubija smisao i vrijednost civilizovanog društva. Batinom i bombom uspostavlja svoj poredak. U tom poretku nema mjesta za ljude. Tako je to u obezljuđenim vremenima. Sve se može dovesti u red ukoliko žele oni kojima je uvođenje reda i obaveza i odgovornost. Sve ostalo je manje važno…
Veleum srpskog novinarsta, počivši Aleksandar Tijanić, zapisuje: Kad u politiku uvedete podsvest, iracionalnost, mitološki talog, te nagone, instinkte, strepnju i strah, pa ih ukrstite sa prezirom prema moralnim normama, zatim podstaknete urođenu ljudsku sklonost ka zlu, zločinu i razaranju, razbijete sve institucije i uvedete nasilnu smrt kao političku kategoriju dobijate portret čudne osobene zemlje koju ne boli to što jeste i koja nema snage da bude nešto drugo!
Tijanić je ovim riječima opisao Miloševićevu Srbiju. Mislili smo da je sve ovo iza nas. Ali Veleumove riječi o tadašnjem i ondašnjem opasno zaliče na portret sadašnjeg i ovdašnjeg.
Čovjek žestoke britke riječi još zapisuje: Režim ništa nije bolji ako sam ne ubija već samo stvara sistem u kojem su ubistva normalna, sa redovnom frekvencijom, sa neotkrivenim ubicama i sudijama iz senke koji koji izriču samo jednu presudu. Mi smo, mislim na Srbe, samo nesahranjeni mrtvaci koji bez otpora primamo sve što nam se dešava.
Opet Tijanić o nekadašnjem koje jezivo liči na današnje. Opet o Miloševićevoj strahovladi koja sliči ovdašnjoj milovladi.
Novinar Gromovnik nastavlja: Vladari odlučuju o sudbini svakog kriminalca. Naravno, sem onih koji odlučuju o njihovoj sudbini. Ušli su u naše novčanike, kao čopor pasa u kasapnicu, u naše kuće, kao provalnici, u naše glave, kao bolest. Oni su razorili institucije, deformisali pravdu, rastegli zakone. Oni kuju planove da, upotrebljavajući državu u privatne svrhe, još jednom sebe izaberu za vladare.
Tijanić je u Miloševićevoj Srbiji izbjegao metak. Da li bi u današnjem Montenegru izbjegao batine?!
Naši veliki kreatori čije se kreacije po sili logike nazivaju kreaturama sve etičke norme doživljavaju kao golem problem. Što će reći – elementarni moral je za njih elementarna nepogoda.
Ljudski je bojati se, ali nije ljudski uživati u sopstvenom strahu.
Ne budimo mazohisti u sadističkim vremenima.
Pašče nasrće u mraku. Njegov lavež je psovka, njegova psovka je izvršenje, izvršenje je zločin
Oni koji vode državu kreiraju pravila. Pravila za ljude, ne pravila za čopore. Država koja ne brani pravila nije država, nego razbojište.