Deset godina je prošlo kao tren, sv(j)estan sam da nikad više neću biti njen… Otprilike kao sto godina samoće. Otprilike to se slavi ovih dana u Gorici Crnoj. Tom su se sevdahu i derneku, uz europski kristal i vatromet, prepustili gordi i slavni prvoborci potonji vlasnici našeg luksuznog splava. Njihove privatne žurkice u privatnoj državici se uglavnom dešavaju noću. Tako je i dan državnosti postao privatni noćni praznik, valjda zbog vatrometa i lijepih crnih slutnji. Crni ljudi se na taj način lako uklapaju u ambijent mrklog mraka koji uvijek nose sa sobom. Ne zaboravljaju ga ni na zlatnim jubilarnim proslavama. Uvijek ga vucaraju za sobom i uvijek od svake proslave naprave veseli parastos sa pucanjem i pjevanjem patriotskih pjesmica nakalemljenih na tuđu muziku i nataknutih na tuđe notice…
Raduju se gordi namrgođenici, a kako i ne bi. Otkad su utulili svjetlo i polupali čkiljave fenjerčiće nekadanje velelepne svjetlosti, sve im ide od ruke, a iz grabežljive ruke u vječito gladni džep. Namrgođeni ponositi radosnici zapravo proslavljaju džepno izdanje koje su nakitili vinjeticom na kojoj latinogorično zjapi praznina imena: Montenegro i uz to, uokvireno zlatnim bezvrijeđem: Srećna ti maloljetna vječnost. Ispod takvih barjaka i simbola mora se pjevati, plakati, pucati i cmakati u isti mah. Masanica veličanstvenosti ne može proći i bez prismoke: nek je vječna Gorica Crna…
Scenografija Milašinove tragične farse obasjana NATO svjećicama i euroatlantskim varnicama dostojna je noćnodržavnog Betmen- spektakla koji se ne zaboravlja i koji je, sam po sebi, veći od života na pozlaćenim kršima i kamenjarima naše zemljice preponosne. Krše i bubulje još nijesu pokrali jer im treba jaka osnova i prejako utemeljenje za nove vizionarske projekte. Krši im i dobro dođu da okamene posustali ponos koji im je, uz nešto nakradenog karamazovskog kapitalčića, jedino imanje. Pozlaćeno jubilarno kamenje, zlu ne trebalo, može uvijek poslužiti kao punjenje za višecijevnu davidovsku praćku ukoliko se brat-razbrat, beogradski Golijat, opet povampiri i krene da proždere našu ljupku zlatnu Montenegro-ribicu koja je vječito bila koketna zavodljiva princezica na jastučiću od adrijatik bonace. Stoga, poručuju namrgođeni slavljenici: Sve za kamenje, kamenje za pare…
Majskozorni Milašin se u svom historijskom zanosu, nabildiran opštegrađanskom podrškom, ovih dana naslanja na preklanjske kolege Vojislavljeviće, Balšiće i ostale koljenoviće koji su mu u samrtnoj uri mogli promucati i ono: Ne daj našu Goricu Crnu, osim za lijepe novce, zlatni rastovački đetiću. Zakanut i zavjetovan tim riječima, pomenuti đetić baš ovih dana sprema svoju odstupnicu jer mu je dojadilo da bude dežurni krivac svima onima kojima nije do krivca koliko do krivice. Da li je ovaj zlatni jubilej naših hrđavih godina, ova desetljećnica i okruglina znamenitog gospodara Lipke, pravo vrijeme da državotvorac dostojanstveno napusti svoj nebozemaljski presto, uskoro ćemo vidjeti. Bilo kako bilo, Milo je Milo, onaj koji je zanavijek svoje ime prislonio imenu baš svoje državice, trajno joj utisnuvši svoj žig garantovane bižuterije i na taj način je i prezuo i promijenio joj kapu. Ako je uzgred i malo popljačkao, utoliko bolje, jer niko nije baš toliko blentav da velike i prevelike stvari odrađuje bez golemog i pregolemog blaga. Uostalom, opštegrađanski huk oduševljenih građana-patriota i montenegro-nacionalista u jezivoj homerovskoj silini zapljuskivaće krševite obale dok je god uspomene na ono što nikada neće proći. Elem, Milo je vječan dok su mu đetići pokorni i vjerni. Putuj, igumane, i ne brini za trafiku!
Negro sevdah uz zvuke dernek-himne potrajaće još koji dan, a onda će kao što sve prolazi, osim neprolaznosti, i sve ovo proći. Neko će sa slavljeničkog krkanluka uparađenog uflekanom svilom i kadifom maznuti srebrninu, neko mesingani grb, neko nečiju ženicu-puslicu, neko podnapiti alaj-barjak, neko će zgrabiti neoglodanu koščicu, srk šampanjca ili zrnce kavijara i tako se trajno upisati u almanah zaslužnih građana- heroja koji su kupili i sve buduće snove mučenika za svoja avetinjska prikazanja. Njihove prejedene montenegro-sjene nikada nam neće dati mira u našoj tamnici decenijske samoće…
Tako to biva kad se previše sniva, kao što je već rečeno u nekim pjesmama na talasima panonskog mora. Rodilo se, valja ga ljuljati, iako je podmetnuto mimo volje i dobrih običaja. Iako je zaokruženo nevještom šapicom na referendumskom listiću na kojem su samo tada i nikada ni prije ni poslije toga presudu donosili neki, recimo, rožajski Amerikanci, ulcinjski Eskimi i slični građani svijeta koje su svoje glasačko pravo iskoristili samo jednom u svome građanskom životu. Iskoristili, jakako, i uzidali se u plitke temelje ničega što je nastalo na porušenim temeljima nečega…
Istina je da su jedini gubitnici u svemu ovome bili upravo ovi koji danas slave veliku pobjedu, a da su zaista pobjednici upravo oni koji su rođendan oplakali samoćom… Tako makar kaže naša junačka epska poezija kosovskog ciklusa, naravski…