Kao prvo, političara bi trebalo da odlikuje potpuna čestitost (pravednost). Posjedujući nju, on je imun na opasnost od korupcije i nepotizma kao privilegovanja rođaka i ličnih (partijskih) prijatelja. Kako bi političar bio dobar, vrle prirode, on mora posjedovati senzibilnost za interes svojih građana i za nevolje koje pogađaju narod, povezano sa smjelošću da, ukoliko je to neophodno, da nepovoljnu dijagnozu i predloži nepopularne terapeutske mjere, dakle da i u mučnim situacijama i u uslovima otpora svoju dužnost vrši bez ikakve bojazni. Njemu je potrebna svijest o odgovornosti kojom neprestano teži da očuva dobrobit svoje zajednice, a ako se to ne može izbjeći, čak i na sopstvenu štetu. Naposletku, potrebna mu je pamet, obogaćena širokim pogledom. Nijedna od ovih vrlina ne može pojedinačno da pretenduje na superlativ-najpolitičnija. Jer, nijedna od njih se ne može izostaviti. Dobar političar je ujedno čestit, hrabar i pametan.
Otfrid Hefe
Hm. Poznajete li nekog takvog? Političara, mislim. Ili su svi takvi. Mislim – teorijski se uklapaju u narečenu dijagnozu dobrih političara. A praktičnim djelovanjima – gori od sušne godinice i skakavičijih jata! Naravno, kad kažemo – političar – mislimo i na opoziciju. I oni su nam ponekad krivi, iako misle da su ni krivi ni dužni. A ima tu mnogo i krivice i dugovanja. Nakupilo se dosta toga za sve ove dane, mjesece, godine, decenije i milenijume otkad su u opoziciji, u politici, mislim. Nekako mu dođe – političar je političar bez obzira na političku vrtešku. I još nešto mislim da naši opozicioni prvoborci zapravo navijaju za vlast. Najljepše im u mlakoj vodi i u ušuškanoj zavjetrinici. Grickaju i glockaju svoj zamašni politički kapitalčić. Čast izuzecima, valjda ih ima. A ako ih nema – baš smo ugasili za vjekove vjekovah. E, pa to grickanje i glockanje je jedan od uzroka što su ovi toliko na vlasti i što oni i ne žele da budu-ovi. Opozicioni samuraji pecaju pored tihih voda i mole dobroga ribolovačkog boga da se ne uhvati nešto krupno. Krupna riba može uvijek da napravi problem, a sitna sama uskače u tiganjčić. Pa još malo vinca i – gotova šteta, mislim – gozba, naravno.
Elem, odavno smo sve to znali, a nekako se uzaludno nadali da i nije baš tako. A baš je tako. To je zakon banalnosti svakog društvenog zla. Uvijek se pokaže da su banalni razlozi u korijenu svih lažnouzvišenih namjera. Dakle, mnogi se ne bore protiv vlasti da bi bilo bolje, nego da bi im bilo bolje. I zato svih ovih dana, mjeseci, godina, decenija i milenijuma narodno lipsalo magarence na svojoj grbači tegli i Kurtu i Murtu. Jedino kod nas je jedini izbor između dva zla. Čast izuzecima. Ako ih bude.
Upravo stoga smo svih ovih dana, nedjelja, mjeseci, decenija i milenijuma mogli da kličemo: Vladaj, vlado! Umjesto što smo rasrđeno urlikali: Padaj, vlado! Mogli smo, a nijesmo, da gromovito uzvikujemo: Vladaj, vlado, padaj silo i nepravdo! I sve bi bilo bolje. Jer nama je, dragi zemljaci, potrebno istinsko vladanje, a ne lažljivo bezvlašće. U tome je kvaka! Dakle, svemoćni Milaš Veliki i njegovi mali velikaši nijesu nikakva vlast, nego su bezvlašće koje glumi vlast! U tome je naše izgibenije. Vlada u Crnoj Gorici ne vlada ni sobom ni nama, rođenim za vladanje! Da je vlada odista vladala u našoj maloj carevini bi vladala narodna pravica. Čak ni Milaš Veliki nije vlastodržac, već vladar bez dobrog i bilo kakvog vladanja. Da je bilo kad vladao kao što je trebalo da vlada, ovo bi bila zemljica od pravice i zakona. Jer vladati, pučki rečeno, znači sprovoditi ono što u knjigama zakonskim piše. Ali, mi smo naše knjige od zakona, avaj, odavno—popušili!
Kad je vladar bez vladanja, kakvi li su tek mali vladari bez imalo vladanja. Kakvi li su tek ministri naši nasušni i ostali patuljasti divovi. Možemo, mirne duše i sa rukom na srcu, zamisliti recimo ministra privrede koji će dok se proteže u toploj posteljici i slatko cokće usnama pomisliti: Ma boli me pendrek za privredu kad ja i onako privredom ne vladam… Možemo mirne savjesti i zamisliti, recimo ministra kulture koji dok se sladi slastima zemaljskog života govori sebi za dušu: Ma boli me k. za kulturu, to ionako nije moja briga! Možemo bez grizodušja zamisliti i naše gradonačelnike koji dok tutuče pivčinu umjesto zdravice okupljenim bilmezima poručuju: Ma boli me g. za grad ja sam ionako sa sela. Ima ko o gradu da misli!
Eto tako, ministra policije otprilike boli pendrek za policiju, ministra pravde boli taj isti pendrek za pravdu, ministra poljoprivrede boli opet isti pendrek za poljoprivredu, ministra turizma pogotovo boli… pendrek za turizam…Ma bole njih samo njihove uzvišene boli…
Pendrek do pendreka, do premijerskog pendreka, koga boli za sve nas, taj isti pendrek, koji građanima pokornim vitla nad glavama.
I dok danima, mjesecima, godinama, decenijama, milenijumima oni vitlaju svojom bestidnošću, sluđena raja ponavlja Kolundžijinu lelek-pjesmu:
Političari/ Vi koji narod do pomija dovedoste/Vi pokretni grobovi/ Siđite niz svoje spomenike/U ono što vas čeka/ U svoj zaborav/ Mole vas gladna usta…