Efendija Milašin njima: bujrum, oni efendiji: bujrum i iščupaše repu. Dogovor kućicu gradi, a kućica lijepa, da ljepša ne može biti. Što bi se građanski reklo: šeher kućica i avlijica i za meraka i za divana. Uostalom, ako bismo mogli da biramo, kao što ne možemo, bolje je i Karadag nego Montenegro. Prvo nekako otmenije zvuči, baš onako krševito i gospodstveno, da ne kažemo mačistički, ali svakako natovski. NATO Karadag, Bujrum, NATO i iščupaše repu. Kad ih već neće vatikanski milosnici, hoće braća pravednici iz mirisne đul-bašte koja cvjeta i opojno i raspaljuje surova gorštačka čula. Budi posustalo čuvstvo i davno gospodstvo…
Prošla su odavno ona vremena kad nijesu bili svoji na svome. Konačno se uspravila poklekla snaga, konačno je uzavrela mirnodopska krvca, konačno je, pojednostavimo, došlo iz zbunjenog dupeta u bistru glavu. Rođeni su za to da budu tuđi na tuđeme, jer nikada nijesu bili svoji na svome. Greška istorijskog defekta je ispravljena, kao i psihološka devijacija koja ih je zavodila na krive puteve. Sad: ko hoće bujrum, neka izvoli, a ko neće neka mu nije krivo. Što bi Sijuksi rekli onih davnih viteških dana: nuđen ko čašćen…
Odložili ljute javorove gusle i odušili nekom srceparnom i mamiparnom sevdalinkom kao što i priliči onima koji traže i uvijek nađu ono što nijesu tražili. Sevdalinka, im je uostalom prigodnija, nego neka velikosrpskohegemonistička koračnica koja traži sve, a ne daje ništa. Ako hoćeš bujrum, cepaj sevdalinku, tu divnu pjesmu neprebola u kojoj se strasno i nesretno ljubi, jer dosta je bilo glavosjeka i leleka. Što jest, jest, dosta su trpjeli nerandže i čežnju za pravim životom. Eh, divni li su sevdasi u polumjesečastim noćima. Bujrum!
Ako te jednoga dana, u naletu neizdržive krvopije-nostalgije, put nanese u Montenegro, doći ćeš u Karadag, moj nostalgični rodoljubivi zemljače. Taman smo se u nesvikavanju svikli da dolazimo u Montenegro, a sada nam valja dohoditi u Karadag, u crnu zemljicu NATO meraka i evroatlantskog bordel- sevdaha. Odbacili smo konačno bezobrazne snove, sakrili smo na dno kačice svoje tapijice i krštenice i predali se plimi mediteranskog NATO- Orijenta koja će nas odnijeti tamo gdje nikada niko naš nije otišao, ukoliko nije bio pustahija ili pijani svat što se zagledao u tuđu nevjestu. Ne psuje se na ovom pristojnom mjestu, inače bi se podsjetio i Crven-bana i nakrivljenog fesića-bujrum!
Milo kuje konja po mjesecu, Milo kuje, a Ranko ga kune, a konj potkovani dobio i punu zobnicu i stare jahače. Svaka sevdalinka, kao što promucasmo, jecajna je balada o neuzvraćenoj ljubavi. Ah, što ćemo ljubav kriti, tamburalo momče uz tamburu, pa zasjelo u ministarsku fotelju, poželjelo ono što svaki meraklija želi: da bude efendija i ministar kad poraste. Uostalom, zato se i bavilo politikom i ne vidim u tome ništa sporno. Kazali mu- bujrum i ono bujrumnulo! Jašta, i treba, bezbeli…
Valja njima karadagovcima da kopiraju jače i bolje. Pošto su izgustirali jugoslovenstvo i srpstvo, okrenuli su se razblaženoj bujrum-varijanti koja podrazumijeva lupeštinu uz karasevdah i poneku NATO-rampicu na usluzi prijateljima i na žalost neprijateljima. Varijanta sa crvenim Hrvatima završila je historijskim odjebavanjem, pa su zaokrenuli ka Hašimu Anakondi i šerbetnom nasleđu iz onih gorkih vremena. Efendi Milašin je pokazao nesporni dar da od braće pravi neprijatelje, a od neprijateljski nastrojenih prijatelja pouzdane prijatelje za razna neprijateljstva. Uvijek, podrazumijeva se, efendija računa na pomoć neprijateljske braće i prijateljskih neprijatelja, nudeći im ono što se ne odbija, a što zlosrećno stade u jednu-jedinu riječ: bujrum…
Bujrum je, dakle, neodoljiva vještina zavođenja. Bujrum je, zapravo, tamni vilajet. Bujrum je meka sevdalinka popločana tvrdim kamenom, slatki dar koji se ne odbija, iako je gorak kao planinski pelin. Bujrum je ćar, ali i čisti ćeif. Dajem ti sve, a ti vidi šta ćeš. Ako uzmeš, gorko ćeš se kajati, ako odbiješ, život će ti se pretvoriti u crno kajanje. Bujrum…
Zapjevala bumbul ptica, divotna varljivica, slatka sevdalinčica. Svakome je u Karadagu po jedna bumbul ptičica na ramenu i svakome na uvce pjeva, a, bogme, svakome je teško i da joj odoli. Ko odoli, životu je odolio, ko se prepusti, živom umiranju se prepustio. Pokoljenje za pjesmu stvoreno otišlo je, rekli bi oblačni mudrijaši i sutonski pjesnici, đavolu po blagoslov. Efendija je odavno ispružio gramzivu ruku koja je uvijek više krala nego darovala. Njegova najnovija ponuda se zove- bujrum kao što će se i njegov uskorašnji NATO juriš zvati bujrum juriš do bujrum pobjede…
Šarmantna pozitivna NATO-Azra ( koja nema veze sa Džonijem) stavila je malu tačku na točku veliku. Ta mala tačka zove se- bujrum. Džoni je opjevao patuljke sa naslovnih strana. Opjevao je i patuljaste potrebe pomenutih patuljaka. Džoni je znao šta je sevdah. Zato je i otišao daleko odavde. Jer ovo nije mjesto sevdaha. Ovo je nešto što samo liči na kopiju koja nema veze sa originalom. Bujrum…