Ćutanje je zlato, kaže mi, onako u prolazu, kobajagi prijateljski, šatro dušebrižnički, moj komšija, poznati stari komitetlija, potonji aktivista i moderni žbir. Kaže, i ode ostavljajući me bez riječi, onako blentavo poluosmjehnutog. Valjda sam se idiotski osmjehnuo sebi i sopstvenoj potrebi da govorim iako me ne čuju. Ili da budem zabrinut u vremenu opšteg iliti totalitarnog bezbrižja. Otkuda ta prokleta potreba da se govori kada su riječi iznikle u baštici srca odavno već izgubile i snagu i smisao, otkuda ta potreba kada je napor kritičkog uma u našem vaktu proglašen zabavom dokonih i izgubljenih, ludorijom poniženih i pobijeđenih. Riječ više nije ni kamičak u cipelici dvorjana koji nas tom istom cipelicom gaze. Male Kaligule vladaju malenim carstvom i zadriglo se podruguju svakoj potrebi da se kaže i da se promisli… A pretrajava prokletstvo govorenja kao što traje i kazna budalastog života…
Ćutao bih nirvanistički umrtvljen, ali znam da se ni ćutanjem više ništa ne može reći. Kako bi slatko uživao u ćutanju, kako bih lakomo srkutao taj spasonosni nektarčić molčalništva! Kako bih u ćutologisanju spoznavao tajanstva tišine i dubine muka i mirovanja! Otpijao bih ćutke, otpijao bih ćutanje i blago osmijavao šarene povorke ovih ludih i nesrećnih montenegrinsko- serbskih dana. Znam, rekoh već, da je ćutanje zlato, ali ne znam po kom prokletstvu i usudu odabrah zarđalo gvožđe govorenja…
Rođen sam, kanda, u mnogoglagoljivom bratstvu u kojem je riječ plela pletivo mnogoglagoljivog života. Sve se moralo opričati, o svemu se moralo kazati, svega je bilo malo, a pričanja je bilo mnogo, a to mnogo nam je bilo potaman. Mnogo je, o jada, jedina naša mjera…
Nego, kad već pričaš, mora li baš tako? Mora li svaka priča da bude pelin-polje i trnjak pokude? Otprilike me je to jednom pitao narečeni dupebrižnik, udarnik-aktivista, nosilac medalje prve vjere-potonje nevjere, prvog i poslednjeg reda. I opet mu nijesam odgovorio. Taman kad sam repetirao usta da bih rafalno progovorio, aktivista je zbrisao brzim aktivističkim polutrkom. I opet sam se blentavo nasmijao sebi.
Dakle, poštovani građani, kad već ne mogu da ćutim, mogu da pohvalim javno, glasno i jasno. Mada, teška srca i mirne savjesti, već i prije početka olovnog hvalospjeva pod punom odgovornošću izjavljujem da svaka moja pohvala nekome liči na pokudu i obrnuto. Mudri kopilan Erazmo okušao se u tome pribjegavajući spasonosnom naslovu i pozajmljujući mi nakratko potrebu da budem majušni Roterdamski…
Kad bih mogao, pohvalio bih najprije visinu našeg Premijera i njegov osjećaj za ritam koji je postao (mislim na osjećaj za ritam) veoma važna činjenica u novocrogorskojmitološkojistoriji (piše se kao jedna riječ jer u novocrnogorskomitološkojistoriji postoji jedno jedino pravilo-nepoštovanje svih pravila). Vrtoglava visina našeg Premijera i urođeni osjećaj za ritam ( svadbarskonatoevroatlanski) su činjenice dostojne svih panegirika prije i poslije Hrista. Visina, osjećaj za ritam i modni stil našeg Premijera, kao i specifični smisao za humor uz karakteristični kotrljajući izgovor glasa r je veličanstvena zbirka najrjeđih vrlina jednog- jedinstvenog vladara i Oca nacije. Njegov uspravni dostojanstveni hod dostojan holivudskih junaka ili čak antičkih heroja takođe je, sam po sebi, nacionalno blago i državotvorna garancija. Posebno se pohvaljuje njegov osjećaj za šut iz reketa i njegov žal za starim vremenima, kojima, iako relativno mlad, pripada sopstvenim duhovnim raskošjem….
Kad bih mogao pohvalio bih i državicu koju je Premijer stvorio u časovima svog, takođe pohvalnog, nadahnuća u takođe pohvalnoj kabinetskokafanskooniričnoj izmaglici i pomami. Državica je, najjednostavnije erazmovski rečeno, slatka kao bombonica, a njeni građani su slatki mali građani zadovoljni što su slatki i mali i što im je Otac nacije gorak i veliki. Pohvalio bih, kad bi mi se dalo, i naše šume, pogotovo bukove, pa grandomaniju, naročito bukovu, pa trepet lisja, naročito bukovog, u proljeće.
Pohvalio bih, ako bi mi se dalo i naše životinje, naročito pitome, i poneku podivljalu, zatim naše pastirske pjesmice i novoguslarskodukljansku liriku, te naše razigrane čirgićevske pjesnike, fudbalere i naročito patriotski nabildovane i sumasišavše navijače, čuvare kutija i glasače…
Pohvalio bih, nedostojan, našu šarmantnu mržnju prema srpskoruskoj braći koja je dostojna homerovskog zamaha i domašaja, darvinističke teorije i ajnštajnovskog sluđenog relativiteta jer sve je relativno, a naročito ljubav, pohvalio bih, nadalje, neodoljivo naoružane NATO dane u Podgoričici, neodoljive barutne nato- vjesnike milosrdnog proljeća, simpozijume šarmantno dražesnih NATO jastrebova (krvavijeh krila do ramena) u našoj Čarnoj Gorici… Pohvalio bih, osobito, dobrotsku tortu i dobrotsku čipku kao uzvišeni dio naše i svačije nematerijalne baštine, zatim ljepotu i krasotu vile Alkime i čuniće koji se sjetno ljuljuškaju na Skadarskom jezeru u čudesnom trulom polusnu. Pohvalio bih, da sam moćan, i sve naše karnevale i sve naše noći po kojima će nas pamtiti buduća pokoljenja, ako im uopšte i bude do pamćenja, jer su ih, još onomad, naučili da budala pamti, a da još veća budala-zapisuje…
Naročito bih pohvalio Onoga koji je za svaku pohvalu, i sve njegove pomorskokontinentalne galiote bez čijeg zaveslaja i pregnuća Crna Gorica ne bi bila vesela lađica, već crna podmornica. Kad kažem Onoga ne mislim na Ovoga, već na Njega. Mićunović, eh, i zbori i tvori (koalicija-inkvizicija je proskribovala ono- Srpkinja i ono-srpsko Kosovo)…
Pohvalio bih, naročito i i gromopucatelno, crmničko vino i rakiju, njihov poseban ukus, šmek i aromu, ono posebno i neiskazivo, ludo i nezaboravno, čarobno i neopisivo, bez čega ne bi bilo ni ovakvih ljuđi, ni ovakve državice, ni pohvale ovakve…