Drugarska se pjesma ori, pjesma koja slavi rad… nije baš, baš tako, ali u znamenitom NK gradu brekće bagerčić i štekće tabač, buška bušilica i zveckaju alatke. A tek oznojena udarnička lica radnika pod usijanim šlemovima, pa vrela užurbanost na gradskom gradilištu i radoznali, a bogme i zluradi, pogledi ošamućenih vječitih šetača i ozarenih preplanulih, pa još i lojalnih građana… gotovo, pa prava-pravcata brigadirska atmosfera u mamurnom i usporenom NK gradu…
Nešto se konačno radi, gradski trg dobija novo lice, dobronamjernici se nadaju uzornoj novoj agori, gradska sumnjala sumnjaju da će sve biti kao i prije, pa i mnogo gore, mada kažu da gore ne može biti, zlobnici, opet, navijaju da razoreni stari trg ostane trajno rješenje kako bi, jelte, imali jak razlog za seir i sprdnju, jer sve je, odavno baš, krenulo đavoljim putem…
Svaki zariveni pijuk, svaki zadihani buldožerčić, svako oznojeno čelo pod šlemićem, pretvara se u događaj u našem zaboravljenom NK gradu, u našoj poznojulskoj NK- sijesti koja vječno traje. Mladost, sredovječnost i čestita starost naša komentariše, a i šta bi drugo, sve ono što kratkovidošću svojom usmotri i sve ono što nagluvoćom svojom jasno čuje. Moždane vijuge zakrčene umlačenim pivom i splačinastom kaficom povezuju stvari, varniče na spojevima, zaključavaju prošlost i zaključuju budućnost velikog svijeta i naših naroda i narodnosti…
Gradski trg je, uostalom, oduvijek bio mjesto za razmjenu roba i ideja, a pogotovu ovoga drugoga. Nikšićko čovječanstvo se u svojoj mnogoglagoljivosti i u svome oštroumlju opasno primaklo antičkim zanovetalima koji su onomadne na nekom svom gradskom trgu krali Bogu dane u umnom naporisanju i jakanju sa kosmičkim misterijama i berzanskim špekulacijama. Zaželjeh, zapravo, kao pripadnik nikšićkog čovječanstva, da ustvrdim: gradski trgovi i kafanice gradske, od antičkih vremena do danas, upravo tome i služe: da se na gustom situ pretresa neznaveni život i da se, opet pokatkad, u naletima građanske kuraži ponekoj DPS- mečkici zaprijeti slobodoumnim rešetom…
Tako, opet pokatkad, gradski trg poprima, makar u metafizičkom smisleniju, obrise budućeg trga heroja na kojem će, akobogda, barjačiti bajaktari slobode, istine i pravde. Još, ako bi se pomenutim i izvikanim kojevitezanjima, dodao izanđali refren bratstva, onda bi budući trg heroja u budućem, jakako boljem, NK gradu mogao da postane komuna konačnog oslobođenja…
Stoga mi brektanje gorenavedenih NK bagerčića pomalo i ponekad zaliči na teški ritam revolucionarnih koračnica koje su se sa razočaravajućim ishodištem pjevale u našoj opjevanoj dičnoj prošlosti. Dakle, malo udarništva, jedna obična rekonstrukcija jednog običnog gradskog trga u jednom običnom gradu u kombinaciji sa dragom, a tako nesnosnom uličnom vrevom i vrućinom, može u jednom običnom gradskom čeljadetu, pokatkad zamišljenom i zabrinutom, kao što je recimo moja malenkost, proizvesti prave-pravcate rafalne senzacije i ushićenost slutnjom da se nešto krupno sprema. Nikako, avaj, da u sitnim vremenima i među sitnim ljudinama, odustanemo od nekakvih krupnih misli i snoviđenja…
Na rekonstruisanom gradskom trgu, koji bi se mogao kad bi htio, pretvoriti u trg heroja, u nedostatku građanske volje, odnosno slobodnih i čovječnih ljudi, mogli bi se, recimo, postaviti majušni spomenici u čast onoga što nam, evo već desetljećima jezivo pretiče ili nedostaje. Postoje ozbiljni predlozi kafanskih akademika kako bi budući trg heroja u budućim herojskim vremenima eventualno mogao da izgleda. Recimo: postojeći spomenik kralju Nikoli na gradskom trgu mogao bi se smanjiti i prilagoditi smanjenim vremenima i smanjenim građanima. Nikola bi, konačno, mogao sjahati sa bronzanog konja i bronzano zakoračiti na drugu stranu budućeg gradskog trga. Tako bi gradski trg dobio dva spomenika: spomenik konju i spomenik kralju, bez suvišnog utroška vremena i novca. Građanstvo bi, takođe, dobilo priliku da u naletu građanske hrabrosti zajahuje na kraljevog konja i da se brk u brk obraća kralju bez konja…
Spomenik posječenoj lipi, takođe po mišljenju pomenutih akademskih krugova, neizostavno bi se morao naći na gradskome trgu. Bivša bronzana lipa bi u svojim granama skrivala bivši bronzani crvrkut i poneki bivši bronzani ljubavni uzdisaj i bronzanu čežnju za boljim vremenima koja su takođe izlivena u bronzi…
Spomenik građanskim vrlinama mogao bi, stručno je mišljenje, u obliku minijaturnog kioska, dapače u bronzi, ukrasiti rekonstruisani gradski trg. Na tom malenom bronzanom kiosku bi se kupovale minijaturne bronzane građanske vrline umjesto suvenira slavnoga NK grada.
Spomeničke figurine bronzanih kamataša, korumpiranih službenika i lopova odlivenih u bronzi mogli bi se, o državnim praznicima, peti na rasedlanog kraljevog konja uz intoniranje prigodnih dvorskih pjesama. Spomenik nemoralu u obliku zanosnog bronzanog cvijeta, smatra se, zauzeo bi centralno mjesto na budućem trgu heroja. Cvijet bi opojno mirisao opijajući građanstvo i podsjećajući ih na bolja vremena koja su upravo prošla…
Ipak, predlog da se na centralno mjesto budućeg trga posadi ogromna i autentična bukva iz naše herojske šume dobio je najviše akademskih glasova. Taj spomenik bi se vrlo originalno zvao Omaž debeloj ‘ladovini. Kad prođe ovo žarko ljeto, doći će neko drugo i biće spaseni samo oni lojalisti, legalisti, siledžije, ubice i lupeži koji su našli mjesto u bukovom hladu kao na Nojevoj barci…