Kulturno je ovo ljeto. Baš onako pristojno. Nas su, čini mi se, učili da su kultura i pristojnost slične kategorije. Mada kultura može biti i nepristojna. Naš kulturni, pa i civilizacijski ambijent nije baš oličenje pristojnosti i smjernosti. Više nam liči na haotični performans, na poluamaterski komad sa pjevanjem, pucanjem i sa mnogim folklornim natruhama.
Red performansa, red festivala, red političkog manijačenja, red folklora i dolazimo do kompletnog užitka, stižemo do projektovanog cilja. Primarni cilj je uspavanost, a konačni cilj je – odumiranje.
Ovih julskih dana Crnom Goricom u galopu tutnje mnogi festivalčići i neki festivali. Nikada nije bilo više festivala, a manje dešavanja. Nijesam nimalo zlurad ako umjesto vas izvedem jasan zaključak – svi festivali su nepodnošljivo slični, svi festivali proizvode mnogo buke i larme, a isuviše malo dobre energije. Ne postoji više utopijski duh pobune ili čežnje za boljim, pravednijim i slobodnijim svijetom. Toga ni u tragovima nema u našem kulturnom ljetu. Možda postoji dobra namjera, sigurno postoji dobra organizacija, garantovano postoje dobri izvođači, pravi-pravcati majstori svoga zanata, ali ne osjeća se ono što je najvažnije… Valjda je najvažniji utisak koji na čovjeka ostavlja nešto čemu neposredno ili posredno prisustvuje.
Nagomilavanje izvođača i surovo insistiranje na kvantitetu teško može doprinijeti suštinskom doživljaju ili, makar, a ni to nije za potcjenjivanje, pravom uživanju. Uživanje je nekako sinonim ljeta. Ako već nema doživljaja, uživanje bi doprinijelo uspjehu našeg kulturnog ljeta.
Dakle, sve se svelo na uživanje. Ima li ga ili ga nema? Za nas koji smo odrastali i sazrijevali u siromašnom kulturnom ambijentu, zapravo, budimo precizniji, u gotovo potpunom odsustvu institucionalne kulture, postavlja se problem sagledavanja. Imamo li, zapravo, pravo da govorimo i iznosimo stav o nečemu? Zar nije logičnije i poštenije odustati od svega? Zar nije, što je najvažnije,to naša dužnost i dokaz lojalnosti sistemu koji je nekada proizvodio nekulturu, a sada, recimo, fabrikuje polukulturu? Uporno nam se sugeriše da zaćutimo i ne remetimo polukulturnu idilu koja više nije stvar ličnog pregnuća i individualnog entuzijazma, već je tekovina jedne moderne mediteranske ili gorštačke zavjere. Pod pojmom zavjere podrazumjevam težnju za pomodnim, manjim i besmislenijim. Odnosno, ako čitamo sa druge strane rijeke, istorijsko stremljenje ka tradicionalnom, većem i suštinskom. Bilo kako bilo, pred moju generaciju nameće se strahotna dilema: možemo li biti ili odustati? S obzirom na to da smo institucionalno formirani kao potpuni autsajderi imamo li, zapravo, pravo da budemo konzumenti histerične polukulture koja galopira anesteziranim prostorom naše rodne grude. Kako god okreneš – teško nama! Nijesu nas zadajali kulturom, s namjerom da očuvaju rezervat hulja i ratnih profitera, a sada nas kljukaju polukulturom sa istom tom namjerom i sa još jednom namjerom pride: da nas ubijede da nekulturne generacije ne mogu shvatiti polukulturne trendove. Otprilike: ako ne znate elizabetanski engleski ne mješajte se u Bronks repovanje. Ili nešto slično. Na primjer: ako nijeste ljetovali na Stradunu nemojte ni pominjati Crkvu Svetog Vlaha, Knežev dvor, tvrđavu Lovrijenac, palatu Sponza, ili, ne daj Bože, Ruđera Boškovića i Marina Držića. Drugačije rečeno: samo kokoš može pričati o jajcima.
Tako to biva: prvo vam ološ oduzme pravo na kulturu i primorava vas na ološko sagledavanje svijeta, a onda vas ista ili slična ološ optužuje da ste nedostojni kritičar polukulture koja se odsad mora smatrati elitnom kulturom. Tandara, mandara-broć! Umjesto kulturnog slogana.
Opet – sve što ne podrazumijeva zombijevsko stanje svijesti i prazan hod ništavila potpomognut modernim opijatima i nije moderna kultura, već odurno varvarstvo. Dakle, sasvim je prepoznatljiva potreba nametanja jednog polukulturnog modela. Polukulturni model isključuje kritički stav. Možemo li zamisliti duhovnu potrebu jednog mladog čovjeka koji sebe u potpunosti poistovjećuje sa kolektivnim njihanjem u tami? To njihanje u tami nije, samo po sebi loše, zapravo mnogo je bolje nego njihanje na lijepom plavom Dunavu, ali je mnogo gore od trčanja u dobrom pravcu. Da li želimo da opsesija polukulturom i omamljujuća pasivnost bude jedini poželjni stav mladih pokoljenja prema svemu što nam se dešava? Neka i to bude dio nečijeg odrastanja, ali se na taj način ne odrasta. Makar mi se čini…
Topole se njišu dok ih ne skrše crni vjetrovi besmisla. Čuvajmo se crnih vjetrova i čuvajmo topole. Zbog neke važne poezije. A i poezija pisana na starom jeziku je, valjda, dio kulture…