Dojahalo je vrijeme surove svedenosti: nekome dan, nekome noć, jednima strah, drugima moć. Njima vjetrenjače i vjetar, nama izmoždeni kihotizam.
Kihotizam je recidiv. Kad vas zasvrbi život na leđima lipsalog kljuseta, sasvim ovlaš, može se meditirati.
U sumračje se slabo vidi, a najdublja noć zakriljena sovom gluvarom nekad je bila predskaznica zore. Zorom, omlađeno sunce stopljava svakom stvoru krv u žilama, insana puni lahorom života. Podne mu zasjeda na vrh glave u kojoj se roje kovitlaci snova ili klobuci praznine.
Sakriveni sobom, zaslijepljeni sopstvom, obasjani lažnim podaničkim osmjesima, ne vide. Zora, podne, veče, ponoć, imaju im istu boju. Boju sleđene bronze, svjetlucavu, zablistanu. Nema im razdelnice noći i osvita. Izgubile su se nijanse, miline, drhtaji, čežnje, ozarenja, snatrenja…
Dojahalo je vrijeme surove svedenosti: nekome dan, nekome noć, jednima strah, drugima moć. Njima vjetrenjače i vjetar, nama izmoždeni kihotizam.
I tako, vitezovi tužnog lika razoružani sizifovskim ukletstvom, bez snage za juriš snatre ispod vjetrenjača i suzni se prepuštaju šamarima nedostojnih.
Samo lepet i huka i tako ganutljiva i potresna čežnja da se u haosu sačuvaju neke riječi izvrcane iz nekih košnica i priključe se matici koja će odzujati do nekog medonosnog saća.
Kihotizam je sveden na riječi koje se mogu kalemiti ako kalemara bude, na riječi koje mogu zamirisati plodom ukoliko voćka ne zadivlja i pretvori se u puhor i trn.
Brišu se granice (tako nam, makar, kažu jahači integracija) prije onih zemaljskih obrisane su one bitnije: između strašnog i smiješnog, nenormalnog i normalnog, moralnog i nemoralnog (sa tendencijom da nemoralno postane neomoralno). Slušamo li (ko ima uši da čuje – čuće) majstore krojače i njihove kalfe krojačiće, obojićemo se kafkijanskim sivilom prestrašeni čudovišnom slikom njegove jezivo genijalne fikcije.
Dakle, ništa nije kao što izgleda, sve od čega smo se bojali postaje naša jedina stvarnost. Tupe se oštrice i zatamnjuje se sijev nekadanjih zanosa i prkosa. Umiruju se brze rijeke, jezere se mlake vode, premrežavaju se otrcana nebesa. Ponekad, onome ko gleda (ko ima oči da vidi – vidjeće) pričinjavaju se krhotine oslobođenog neba.
Uvijek je bilo tako. Možda su nasilnici i obespravljeni generator ovozemlja, jedini zamajac koji pokreće zemaljsku zemlju.
Kurjaci i jaganjci, vuci u jagnjećoj koži (jagnje se u vučjoj koži sigurno ne skriva, tako vam je to sa palim anđelima), letargičari koji pospano ziheraški svijet posmatraju kao razvodnjenu obljutavjelu antičku dramu bez strasti, srdžbe i aplauza. Naše vrijeme je uspjelo da siluje i herojsku antiku, da se posprda i Periklu i Sokratu…
Da bi sebi dokazali sopstvenu veličinu i u haremima PG padišaha okružili su se pigmejskom vrstom, jer krv bi im se pretvorila u sirće kad ih pučanstvo ne bi zalivalo pogledima zavisti.
Nemam pravo na prezir. Ne volim da sam im blizu. Jer, teško je biti prezren, a ne prezreti…
A toliko zavisimo jedni od drugih, to strašno bratstvo će vavijek trajati. I toliko smo slični, ta užasna sličnost će nas zauvijek proganjati. Živi mi bili, dragi Narcisi, u mirnoj vodi ogledate i moje lice…
Mora se očuvati aromatična travka iznikla iz srca, osjećaj pravde i krivde, mirođija kihotizma, ljudskost nesavršena kanuta u karakazan ambrozije zemaljskih demijurga…
Kihotizam je životni izbor ili radost moranja, sudbinski udes i ures.
Došunja mi se do zajastučene glave onaj češki prebjeg, veliki pisac kojem ime ne da da bude zajedljiv, pa mi zašašolji: On je spreman žrtvovati život za plemeniti cilj, ali tragedija ga ne želi. Pokraj njegovog lika sve postaje komedijom…
Koliko li je tragičnih klovnova među borcima za sopstvenu pravdu, draga braćo? Postoji li sopstvena pravda, uzvišeni tribuni?
A taman sam namjerio da vam izdeklamujem ono o Drinama, onog Andrića i ono o tirjanstvu, onog Njegoša. Sjećate li se?
Kačamak ili poezija, braćo?